„Jedná se o preventivní opatření, kterým chceme zamezit šíření koronaviru ve školách,“ uvedl starosta.
Roušky, šátky či jiná ochrana úst a nosu budou muset být nošeny na chodbách, v šatnách a všude tam, kde se žáci i učitelé potkávají s žáky z jiných tříd či s jinými učiteli. Ve své třídě žáci roušku mít nemusí.

„Vnímáme to, že na některých školách v jiných regionech skončil kvůli nákaze v karanténě celý učitelský sbor nebo celé třídy. Chceme udělat maximum pro to, aby se v Kroměříži tohle nestalo. Chtěl bych občanům poděkovat za disciplinovanost, s jakou opatření dodržují. Věřím, že je ve svém zájmu i zájmu svého okolí přijmou také děti,“ doplnil Němec.

Povinné roušky ve školách nařídilo už v polovině srpna ministerstvo zdravotnictví, hned druhý den ale chystané předpisy změnilo.

Jana Langerová
Nejsme fabrika. Zájemci o morčata si musí i měsíce počkat, říká chovatelka

To jste přehnal, pane starosto!

Na Facebooku zvedlo nařízení starosty o povinných rouškách mezi uživateli vlnu nevole.

"Moje děti roušku ve škole nosit nebudou! Pokud nebudou vpušteni, pak se to bude řešit jinou popřípadě právní cestou!" píše ve skupině Kroměříž Jaroslav Zofaj.

"Správně. Souhlasím a klidně se připojím k hromadné žalobě. Nejen že si toto nesmí dovolit nebo přikázat, ale navíc tím porušuje několik dalších jiných zákonů. Popřípadě se můžeme domluvit přes soukromou zprávu," odpovídá mu Lukáš Domanský.

"Teď se mi vrátilo ze školy dítě s brekem kvůli rouškám. Jste spokojen pane starosto?" ptá se uživatel Kasia Mir.

"To jste přehnal, pane starosto," vzkazuje Tereza Kurišová.

Lepší rouška, než karanténa

Přes nevlídné reakce se najdou i ty opačné, které nošení roušek ve školách podporují.

"Na jaře se všichni báli, že budou umírat, protože nedostali roušku. Dneska zas údajně budou všichni umírat, protože roušku mají.
Já nejsem bůhví jakej milovník roušek, ale pořád lepší rouška, než další karanténa," komentuje Petr Plachý.

"Roušky dle vědeckých studií prokazatelně snižují riziko přenosu infekce. Dnešní děti nic nevydrží, nebo možná spíš jejich rodiče," myslí si Eva Smělíková.

Starosta Kroměříže nařídil povinné nošení roušek v městem zřizovaných školách.Zdroj: Facebook Bohumil Bobajev Navrátil

Starostovský příkaz. Zdroj: Facebook Bohumil Bobajev Navrátil

Roušky či jiná ochrana úst a nosu jsou tak povinné od 1. září na městském úřadě i ve vozidlech městské hromadné dopravy. Roušky jsou nadále povinné i na vnitřních hromadných akcích, kterých se účastní více než 100 osob. Naproti tomu roušky nemusí nosit účastníci svatebního obřadu. Povinné ale jsou také ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v budovách veřejných a správních orgánů, ve zmíněné hromadné dopravě a při podzimních krajských a senátních volbách ve volebních místnostech.