„Babybox je opravdu v jednání. Vše ohledně jeho umístění připravujeme a hledáme vhodné místo,“ vyjádřila se mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. Konkrétní datum, kdy by se ve městě mohlo zařízení objevit, však zatím mluvčí nemocnice nechtěla prozradit.

Umístění zařízení v Kroměříži inicioval duchovní otec babyboxů v Česku Ludvík Hess. „Ředitel nemocnice Pavel Calábek jím byl osloven. V minulosti už s ním dokonce otevíral i babybox ve Zlíně,“ dodala Klímová.

Představa babyboxu v Kroměříži se osloveným maminkám zamlouvá.

Shodují se totiž, že zařízení pomůže ženám, které se dostanou do životní či finanční krize.

„Určitě to bude jen a jen dobře, když tu babybox bude. Těm, co jsou v tíživé situaci, to alespoň ulehčí,“ zhodnotila například Hana Stavinohová z Kroměříže.

Obdobný názor sdílí i další Kroměřížanka Miloslava Plašilová.

„Především by se ale mělo pomáhat mladým maminkám, aby se vůbec neocitly v takové situace, kdy musejí děťátko odložit,“ prozradila. „Samozřejmě je ale babybox dobrý nápad, protože je určitě lepší, když do něj maminka umístí dítě, než aby mu ublížila,“ dodala Plašilová.

Zavedení babyboxu v Kroměříži si pochvalují i mnozí dětští lékaři.

„Smysl každopádně má. Bude dobře, když ve městě vznikne, snad někdy pomůže některé mamince,“ konstatovala třeba Milada Hurtíková, holešovská a dorostová lékařka.

Zkušenosti s babyboxem má už v kraji zlínská Baťova nemocnice.

„Byl u nás otevřen jako pátý v Česku 6. prosince 2007. Do dneška se v něm neobjevilo žádné dítě. To ale neznamená, že by zařízení nemělo smysl. Za další dva roky se nějaké dítě objeví a babybox mu může zachránit život,“ uzavřela mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.