O záchranu objektu se postarali členové stejnojmenného občanského sdružení. „Jeho cílem je kromě využití tohoto krásného prostoru i vytvoření podmínek pro lepší možnosti prezentace současného umění v Kroměříži,“ podotkl mluvčí radnice v Kroměříži Pavel Zrna.

Občanské sdružení by podle slov jeho předsedy Jiřího Antoše chtělo z Orlovny vytvořit jednu z nejhezčích galerií v kraji. „Byli bychom rádi, kdyby se stala startovacím místem pro začínající umělce, kteří se tu budou setkávat a porovnávat svoje práce a přáli bychom si, aby turisté jezdili do Kroměříže nejen za památkami, ale i za výtvarným uměním,“ uvedl Antoš.

Důkazem, že svá slova o podpoře mladých umělců myslí vážně, je i výstava, která provoz galerie zahájila. „Navazuje volně na loňskou úspěšnou expozici Orbis Pictus, která také prezentovala moderní umění, a navštívilo ji přes pětadvacet tisíc návštěvníků,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice.

Práce žáků profesora Maliny můžou zájemci vidět denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin až do konce června. „Od 7. června bude možné spojit návštěvu expozice s prohlídkou výstavy Poznej světové dědictví UNESCO, která bude instalována v předsálí Sněmovního sálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži,“ uzavřel mluvčí.