„Věděli jsme o tom, ale protože mám na starosti malé děti, tak jsme to raději nerozebírali. Je to smutné,“ řekla Deníku Soňa Jiříková, třídní učitelka druháčků z kroměřížské Základní školy Zachar.

Datum 25. května souviselo s tragickým osudem malého chlapce, který se ke své rodině nikdy nevrátil. Dne 25. května 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy šestiletý Etan Patz.

V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí.

Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986. V Evropě se připomíná od roku 2002. V České republice se tento den zdůrazňuje jako takzvaný Pomněnkový den, a to od roku 2004.

V rámci Dne s Policií České republiky v centru Kroměříže se pak lidé mohli seznámit s různými složkami policie, protože jinak podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové nemají možnost s nimi přijít běžně do kontaktu.

K vidění byla práce zlínského pohotovostního a eskortního oddělení, pyrotechniků či ukázka cizinecké policie.

„Pravidelně jezdíme každým rokem, protože je to bezvadně připravená akce. Je to něco nového pro děti, mohou si něco vyzkoušet, ohmatat. A to je to, co ty dnešní děti potřebují. Navíc jsou tu všichni hrozně vstřícní,“ zhodnotila učitelka z kroměřížské Základní školy Zachar.

„Mně se tady líbil třeba policejní robot či jak mě zachraňovali a já jsem měla v helmě zapletené vlasy,“ smála se kroměřížská školačka Maruška.