V Kroměříži, kde opět zvítězila ČSSD, dostala překvapivě nejvíce hlasů, celkem 2686, Olga Sehnalová, která nyní zastává i post europoslankyně. Teoreticky by tedy starostkou mohla být ona.„Zda tuto funkci přijmu, k tomu se zatím vyjádřit nechci. Uvidíme, jak bude vypadat koalice a povolební jednání s ostatními stranami, které se do zastupitelstva dostaly,“ řekla Deníku Sehnalová.

O 292 méně hlasů než Sehnalová získal nynější starosta Miloš Malý. Lítost nad tím, že jakožto lídr strany neobhájil své prvenství, však necítí: možná i proto, že uspěl v prvním kole senátorských voleb a postoupil do druhého, má tedy šanci získat křeslo v horní komoře parlamentu.„Nemrzí mě to, paní Sehnalová je v komunální politice velmi významná osobnost. Jako lékařka má také vynikající pověst,“ vysvětlil Malý, který však neskrýval uspokojení nad tím, že sociální demokraté opět ve městě zvítězili.„Je to potěšující, protože tím nám naši obyvatelé vyjádřili podporu za to, jakým způsobem jsme za uplynulé čtyři roky vedli město,“ konstatoval Malý.

Letos poprvé se také do městského zastupitelstva probojovaly strany TOP 09 a Věci veřejné. Prvně jmenované hnutí získalo dva mandáty: jeden z nich patří Lence Mergenthalové, která kandidovala ze třetího místa, druhý pak Jaroslavovi Novákovi, jemuž patřila pátá příčka.„Stává se, že se do zastupitelstva nedostane lídr strany, jako je tomu v našem případě,“ poznamenala Mergenthalová.

V Hulíně stejně jako v Koryčanech zvítězily také strany, které vládly radnicím už uplynulé čtyři roky, ovšem tamní starostové největší počet hlasů nezískali.„Nevím, proč tomu tak bylo. Nechci se k tomu vyjádřit,“ řekl Deníku stroze starosta Hulína Roman Hoza (ODS), který se umístil až na druhém místě.Prvenství tam patří Bronislavu Fuksovi s 827 hlasy. Starosta Koryčan Miroslav Máčel (ČSSD) pak dokonce skončil dle hlasů až na místě třetím.

Poměrně překvapeni byli z výsledků komunálních voleb v Morkovicích.„Musím říct, že tak velký úspěch jsme nečekali, to pro nás bylo opravdu překvapením. Přibyla totiž letos jedna nová kandidátka, takže jsme spíše očekávaly úbytek voličů. Opak je ale pravdou, přibylo jich, úspěch byl velký,“ poznamenal starosta Morkovic – Slížan Pavel Horák (Sdružení nezávislých kandidátů 1).

Výsledkem byla příjemně zaskočena také vítězná holešovská ODS v čele se starostou a senátorem Zdeňkem Janalíkem. Hlasů totiž dostala 26 446, až za nimi se umístila ČSSD s počtem 19 410.„Cítíme velkou odpovědnost. Máme radost, s takovým výsledkem jsme nepočítali. Dle získaných mandátů se zastupitelstvo radikálně neobmění, jen do jedné třetiny,“ podotkl Janalík.

Z pohledu policistů byly uplynulé volby na celém Kroměřížsku klidné. „Proběhly bez problémů, žádnou nepříjemnou událost jsme v tomto směru nezaznamenali,“ potvrdila v neděli Deníku mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

V Kroměříži mají třináct zastupitelek
Hned třináct žen se v letošních komunálních volbách probojovalo do kroměřížského zastupitelstva. Doposud jich tam přitom zasedalo osm. Něžné pohlaví bude mít tedy nově v sedmadvaceti­členném sboru na kroměřížské radnici bezmála poloviční zastoupení.
Nejvyšší volební účast měly Kurovice
Vůbec nejvyšší volební účast v kroměřížském regionu zaznamenali v Kurovicích, kde k urně přišlo plných 81,4 % oprávněných voličů. Celkem jich je v této obci 210. Pomyslné druhé místo pak na Kroměřížsku patří Vítonicím, kde odvolilo 79,4 % lidí.
Kandidovala jako jediná proti sedmi protivníkům
V nejmenší obci na celém Kroměřížsku, Kunkovicích, bojovaly letos o přízeň voličů pouhopouhé dvě kandidátky. Zatímco na jedné z nich nazvané SNK-obce Kunkovice se sešlo sedm jmen, druhá kandidátní listina byla pojmenována jako Tereza Adamovová, NK. Zmíněná žena na ní totiž figurovala jediná a dostala rovných jedenáct hlasů. Její protivníci jich oproti tomu nasbírali celkem 188.