„Dorazilo sedm dětských folklorních souborů,“ uvedla za porotu Vladislava Bělíková. Na podium tedy vystoupil Ječmínek nebo Malý Hanáček Kroměříž. Dorazily i soubory z okraje Hané. „Například z Martinic,“ zdůraznila porotkyně.

Do kroje se v sobotu obléklo i sedm holešovských dětí, které reprezentovaly tamní Zrníčko, které patří do jedné z aktivit tamního volnočasového centra Tymy.

„Kroužek vznikl v Holešově v roce 1972, když se chystaly oslavy sedmi set let města,“ vyprávěla ředitelka Tymy Jarmila Vaclachová. Soubor založily učitelky tamní mateřské školy a každý den se svými školáčky nacvičovaly. „Později školka přestala fungovat a kroje zůstaly nevyužité. Proto jsem před asi osmi lety oslovila paní učitelky z bývalé mateřinky, jestli by neměly zájem kroužek znova oživit,“ popsala Vaclachová.

Součástí odpoledne byla i oslava čtvrt století souboru Rozmarýnek při základní škole Slovan. A právě ten se stal jedním ze tří postupujících do dalšího kola. „Mimo něj se v regionální přehlídce v Prostějově 16. dubna představí také Ječmínek Mysločovice a Zrníčko z Holešova,“ doplnila Bělíková.