Na psí snoubence měl během své kariéry starosty Kroměříže štěstí nynější senátor Miloš Malý. Zvířata ale samozřejmě do manželského svazku nevstoupila.

„Psíci však doprovázeli skutečné snoubence. Bylo to velice zajímavé, ještě nikdy jsem takovou svatbu neviděl,“ zavzpomínal pro Deník Malý. Dodal, že zvířata na sobě měla svatební oblečky, přesně tak, jak se na správnou nevěstu a ženicha sluší a patří.

Co se týká místa, kde si snoubenci řeknou své „ano“, podle matrikářek prý žádná extravagantní přání zvykem nebývají. V Kroměříži to bude pravděpodobně tím, že je možné nechat se běžně oddat v zahradách, a dokonce v rotundě. „Je to ale přece jen nadstandard a snoubenci si musejí připlatit,“ podotkla kroměřížská matrikářka Kateřina Lučanová.

Není také samozřejmé, že se přání skutečně splní. „Budoucí manželé ho musí zdůvodnit a na základě zákona o rodině potom posuzujeme, jestli je místo vhodné,“ vysvětlila Lučanová.

I zákoutí holešovské zámecké zahrady jsou mezi svatebčany hodně oblíbená. Potvrdila to za tamní matriku Jarmila Medková. Zvláštní místo ani u nich svatebčané nežádali, jednu raritu už ale v Holešově měli.

„Byla to trojsvatba. Rozhodli se pro ni sourozenci, dva bratři se svými snoubenkami a jejich sestra s manželem,“ připomněla nevšední obřad Medková. V Bystřici pod Hostýnem mají budoucí manželé oblíbené místo na hájence na Rusavě nebo na louce v Jestřabí. Jedno speciální přání už ale zaznamenali také.

„Oddávali jsme na vrcholu kopce Pardus. Svatebčané si na místo asi udělali turistický výšlap a my jsme byli přivezení jeepem,“ popsala vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel v Bystřici pod Hostýnem Eva Františáková.

Terénním autem prý byli dovezeny i starší návštěvnice svatby. „Bylo to celkem veselé. Organizátoři babičkám nachystali židle a ony byly trochu zmatené, když viděly, že se kolem nich pasou krávy,“ směje se Františáková.

Že si nevěsty a ženichové v regionu na extravaganci nepotrpí, potvrzuje také majitelka svatebního Salonu Juliana v Kroměříži Stanislava Červenáková. „Dámy stále dávají přednost princeznovským šatům se širokými sukněmi. Tím se liší od žen v Čechách. Ty totiž naopak poslední dobou volí jednodušší střihy,“ řekla Červenáková. A barva šatů? I tady stále vede bílá nebo krémová. „Pouze jednou si nevěsta přála zelenou barvu, byla to totiž cizinka,“ dodala Červenáková.