„V Albertově ulici je touto technologií vybaven přechod před základní školou a ve Spáčilově ulici zase frekventovaný přechod, přes který přecházejí lidé ve směru od lávky přes řeku Moravu, včetně občanů bydlících v blízkém domově pro seniory,“ popsal místostarosta Karel Holík.

Instalaci světelné technologie do přechodů měla na starost příspěvková organizace města Kroměřížské technické služby (KTS). Podle ředitele KTS Mariana Vítka bude v tomto týdnu nová technologie ve zkušebním provozu.

„Musí se správně nastavit a doladit systém tak, aby správně fungoval. Občanům se za komplikace omlouváme,“ dodal Vítek.

Venkovní sportovní hřiště, Ilustrační foto
V Hradisku vznikne nové multifunkční hřiště. Připravuje se projekt

Systém funguje 24 hodin denně. LED návěstidla jsou zabudovaná do silnice. Přechod zvýrazňují bílým světlem tak, že ho řidič zaregistruje v zorném poli několik desítek až stovek metrů předem. Pokud na přechod vstoupí chodec, LED návěstidla změní barvu na červenou a začnou svítit přerušovaně.

„Řidič je tak včas informován o tom, že se blíží k přechodu pro chodce, a to i v ranních a večerních hodinách, za deště, mlhy i při sněžení, což jsou z hlediska počasí nejrizikovější období,“ doplnil Holík.

V Kroměříži již stejnou technologií vybavený přechod pro chodce funguje, v září 2021 byl instalován v ulici Moravská. „Jedná se díky blízké základní škole o velmi frekventovaný přechod pro chodce. Jeho vybavení světelnými signály se osvědčilo a podařilo se tak předejít mnoha potenciálním kolizním situacím,“ poznamenal Holík s tím, že vedení města chce vybavit LED návěstidly i některé další frekventované přechody pro chodce.