„Ještě jsme se k tomu nedostali,“ potvrdil Deníku ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský. Vysvětluje to tím, že strážníci místo zastavování řidičů dohlíží na veřejný pořádek. „Měřit začneme někdy během září,“ plánuje Skřebský.

Bude to ale po hodně dlouhé době. Uplynulé tři roky, kdy zákon přikazoval upozornit řidiče na měřený úsek značkami, totiž kroměřížští městští policisté radar nepoužili.

„Skutečně jsme neměřili, tuto úpravu zákona jsem totiž považoval za špatnou, k bezpečnosti dopravy nepřispěla. Je jasné, že když někdo najede na označený úsek, zpomalí. Hned co ho mine, ale přišlápne plyn a tohle je dost nebezpečné. Úprava byla dost nešťastná ale hodna svých strůjců,“ poznamenal jízlivě Skřebský.

Trasy, na které se kroměřížští strážníci zaměří, ale neprozradil. „Jezdit podle předpisů se musí na celém území města,“ tvrdí.

Pro řidiče ale není zas tak těžké odhadnout, kde se policejní radar objeví. „Strážníci by mohli číhat u obchvatu směrem na Bezměrov, v ulici Kaplanova, kde nedávno zrušili sedmdesátku, ve Stoličkově ulici nebo v ulici Havlíčkova směrem na Rataje,“ odhaduje třeba kroměřížský taxikář Jiří Dvorník.

„Co jsem slyšel, tak strážníci umí být často vynalézaví. Známý je jednou viděl, jak měří na Riegrově náměstí,“ kroutí hlavou taxikář.

Kroměřížský taxikář dodává, že letos on sám ještě strážníky při měření nezaregistroval. „Čekal jsem, že budou aktivnější,“ komentoval Dvorník.

Dodal, že on se pokuty nebojí, kvůli své práci totiž musí jezdit opatrně a v souladu s předpisy.

Také Vlastimil Valášek z Kroměříže nejvyšší povolené rychlosti v obci dodržuje. „Jednou jsem sice pokutován byl, teď ale doufám, že už mám všechny body zpět,“ věří Valášek.

S větším respektem se k měření staví Tereza Horákova z Chvalčova. „Od prvního srpna jsem mnohem ostražitější,“ hlásí mladá řidička. Zatím tak prý naštěstí žádný vroubek neměla.

Její ostražitost je ale na místě. Ačkoli vyjádření velitele strážníků v Bystřici pod Hostýnem se sehnat nepodařilo, je známo, že ve městě už strážníci svého práva využívají. Stejně jako v Holešově.

„Pokračujeme prostě v zavedeném trendu,“ shrnul velitel holešovských strážníků Antonín Zalabák. A rozdíl? Ten je prý veliký.

„Během dob, kdy se měřilo se značkami, nebylo skoro koho zastavovat. Teď je to jiné,“ pochvaloval si velitel.

V Holešově mají strážníci osmnáct stanovišť. „Jsou to místa, která jsou vyloženě nebezpečná a od státní policie zde máme povolení měřit,“ vysvětlil Zalabák.