Pořadatelé připravili pro návštěvníky také doprovodný program, informovala ČTK Dagmar Šnajdrlová z památkového ústavu v Kroměříži, který spravuje místní zámek a zahrady.

Odborníci pečující o stromy změří své síly v pěti disciplínách, práci v koruně stromu, záchraně zraněného lezce, instalaci lana do koruny stromu, rychlostním výstupu po větvích a šplhu. První tři budou reprezentovat na mistrovství Evropy.

Tradice stromolezení vznikla původně v USA, kde se závody konají již od roku 1976. Postupem času se rozšířila do celého světa. Smyslem těchto utkání je zlepšit a rozvíjet praktiky bezpečného lezení, stejně jako zdokonalit lezecké techniky. Mají také zpopularizovat a přiblížit veřejnosti práci stromolezců.

Stromolezení se v ČR věnuje kolem 200 lidí. Disciplína vznikla hlavně kvůli ošetřování stromů ve městech. Zásahy v koruně dělají lezci tak, aby to bylo k dřevině šetrné. Odstraňují suché větve, když je to třeba, stromy zpevňují. Díky jejích zásahům mohou třeba památné stromy přežít déle.

Pořadatelé připravili na sobotní večer koncerty několika kapel. V pátek se bude také konat workshop pro veřejnost na téma revitalizace zeleně v Podzámecké zahradě, při kterém se lidé o tomto projektu více dozvědí.