Argumentují přitom tím, že úředníci či zdravotníci, kteří ve zmíněných místech sídlí, nemají kde zaparkovat. Dalším důvodem je navíc fakt, že Městská hromadná doprava (MHD) v Kroměříži vykazuje ročně mnohamilionovou ztrátu. „Na všech našich autobusech ročně proděláme zhruba osm milionů korun,“ vyčíslil Josef Illa z Kroměřížských technických služeb (KTS), které MHD provozují.

Zavedení parkovného v ulici Nábělkova a na náměstí Míru podle něj snad přiměje lidi více cestovat městskými autobusy.

„Lokality se zhruba stovkou míst by měly být zpoplatněné zhruba od září. Peníze, které z toho pro nás budou plynout, nám alespoň trošku pomohou regulovat ztrátu,“ podotkl Illa.

Mnohé šoféry z Kroměřížska ovšem vyhlídka dalších výdajů vůbec netěší. Spíše naopak, zlobí se.

„Je to nepříjemné. Někdy člověk auto prostě musí vzít. Podle mě jsou MHD mnohdy hodně nacpané,“ povzdechl si například Marek Gondáš z Kroměříže.

Jaroslava Válková z Břestu zase tvrdí, že zpoplatnění má své pro a proti. „Kdo přijede do města na výlet, musí platit za více hodin, a to je už pro něj finančně náročné,“ vysvětlila Válková.

Na druhou stranu ale regulaci parkování chápe. „Na náměstí Míru je poliklinika. Pro ty, co nemají jinou možnost než se dostat ke svým lékařům autem, přičemž tam nemají kde zaparkovat, je to špatné. Tam se snad placení osvědčí,“ dodala.

Zavedením dalšího parkovného jsou pochopitelně rozladěni také turisté. „Když jsem tady ve městě parkoval na jaře, platil jsem deset korun za hodinu, dneska dám dvacku a mám to na půl hodiny. Nechal jsem tu kvůli autu sto šedesát korun,“ zlobil se tento týden v Kroměříži například muž, který si nepřál uvést jméno.

Jakou částku budou šoféři platit v ulici Nábělkova a na náměstí Míru, zatím ještě není pevně stanoveno.

„Radní teprve budou muset určit výše plateb a tarifní podmínky,“ řekl Deníku mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Odpovídající svislé i vodorovné značení a nainstalování automatů v obou místech pak bude v režii KTS.

„Se schválením zavedení parkovného jsme totiž obě plochy musely vložit do jejich majetku,“ uzavřel Zrna.