Během následujících měsíců by chtělo město investovat na rekonstrukci pěti z nich více než 3,2 milionu korun.

Část do tohoto balíku peněz přiteče od státu, konkrétně dotační program ministerstva kultury.

Město samotné se bude podílet částkou 221 tisíc korun a pomyslnou ruku k dílu přiloží i samotní vlastníci objektů. Rozhodli o tom zastupitelé města na svém posledním zasedání.

Místostarostka Daniela Hebnarová si velice váží finanční spolupráce ze strany státu.

„Mám radost z toho, že se od státu podařilo získat peníze na rekonstrukci těchto cenných budov a uměleckých děl. Pravidelnou obnovu považuji za velmi důležitou,“ nechala se slyšet Hebnarová.

Podle slov mluvčího radnice Jana Vondráška se Kroměříži podařilo z tohoto státního dotačního programu získat více než 40 milionů korun. A to za dobu zhruba dvou desítek let.

Čápi na opraveném komíně v Holešově
Čápi se opět uhnízdili na komíně v Holešově

Památky na seznamu

O která konkrétní místa a opravy se tedy bude jednat?

Největší část, zhruba 1,2 milionu korun, by mělo putovat na zaplacení výměny oken měšťanského domu v ulici Farní.

„Na 900 tisíc korun bylo vyčísleno očištění a nové zlacení sochy Panny Marie na sloupu na Velkém náměstí,“ řekl Vondrášek.

Dále by mělo dojít k restaurování vitráží kostela sv. Mořice, restaurování sochařské výzdoby měšťanského domu v Kovářské ulici a restaurování portálu měšťanského domu, tentokrát na Riegrově náměstí.

Doris Nováková z oddělení státní památkové péče kroměřížské radnice zdůraznila, že město vlastní pouze dva ze zmiňovaných objektů.

„Dům na Riegrově náměstí a sloup na Velkém náměstí jsou v majetku města Kroměříže, kostel sv. Mořice patří církvi a domy v ulicích Farní a Kovářská patří soukromým vlastníkům,“ zrekapitulovala Doris Nováková.

MHD v Kroměříži. Ilustrační foto
Kroměříž chce optimalizovat fungování MHD, uvolní na to 300 000 korun