„Oceňování se koná každý rok, v Kroměříži máme stabilní základnu. Dárců je hodně hlavně díky příjemné a klidné atmosféře," poznamenala ředitelka kroměřížského Českého červeného kříže Alice Juračková. Letos tak bylo v Kroměříži oceněno plných sto deset dobrovolníků.

Hlavní motivací k darování krve je pro ně pomoc jiným

Miroslav Karásek (na snímku) pracuje v sociálních službách, Markéta Kozárková učí v mateřské školce. Zdánlivě toho nemají moc společného, oba dva ale byli dnes oceněni za Bezpříspevkové dárcovství krve.

Miroslav Karásek obdržel zlatý kříž za osmdesát bezplatných odběrů krve.Miroslav Karásek už přes čtyřicet let chodí na transfuzní oddělení Kroměřížské nemocnice. Za tu dobu se tam podle něj hodně změnilo.

„Všechno je rychlejší, přesnější a prostředí je příjemnější. Dřív sestřičky byly v takových klecích, dnes si s vámi i povykládají," směje se dárce.

K dárcovství ho motivovala nemoc jeho maminky. Za osmdesát odběrů mu Český červený kříž udělil zlatý kříž Prof. MUDr. Jana Janského. Osmdesátý odběr byl už jeho posledním, sedimentace jeho krve už totiž není ideální.

„Ocenění si velmi vážím, ale že bych teď chodil po městě s nosem nahoru, to ne," usmál se Miroslav Karásek.

Markéta Kozárková s dárcovstvím krve začala po maturitě. „Tak nějak jsem měla pocit, že je to správná věc, a když mohu, tak proč ne," krčí rameny.

Při prvním odběru prý měla z jehly velký strach, teď už se ale nebojí. „Mám za sebou dvacet odběrů a beru to i jako dobrou věc pro můj organismus," upřesnila Markéta. K darování krve se snaží přesvědčit i svého přítele, doufá, že se jí to brzy podaří. Za dvacet odběrů jí byla udělena stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského.