„Lékaři tam ošetřili 1030 opilců, což je o 79 více než v roce 2010,“ řekla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. Pouze v roce 2008 klientů „záchytky“ mírně ubylo, jinak jejich počet od roku 2007 narůstá.

Vedení Zlínského kraje před lety zvažovalo přestěhování stanice, prozatím však zůstává v areálu kroměřížské nemocnice.

Nejvíce opilců loni nocovalo na záchytné stanici v dubnu, kdy lékaři přijali 102 klientů. O sedm méně jich bylo v prosinci. Na Silvestra bylo zachyceno celkem pět lidí, všichni až po půlnoci, uvedla Klímová. Před pěti lety skončilo na stanici 310 lidí, v roce 2009 jich bylo již 539 a o rok později 951.

Opilci platí za noc strávenou na „záchytce“ od začátku loňského roku 8900 korun. Podle Klímové je většina poplatků zaplacena. „Asi polovina klientů patří k sociálně slabším, s těmi se dohodneme na splátkovém kalendáři, ve většině případů jej dodržují,“ řekla mluvčí.

Zlínský kraj zvažuje již několik let přesun protialkoholní stanice do areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

„Místo ve zlínské nemocnici máme vytipované, chceme však, aby se krajská nemocnice stabilizovala a soustředila na svůj provoz,“ řekla krajská radní Hana Příleská s tím, že „záchytka“ v Kroměříži funguje dobře a je zaběhnutá. Záchranáři a policie by však zařízení raději viděli umístěné ve středu zlínského regionu.

Kraj zřídil v kroměřížské nemocnici protialkoholní stanici v roce 2004 poté, co stát na krajské samosprávy převedl nemocnice a Psychiatrická léčebna v Kroměříži odmítla dále centrální „záchytku“ provozovat.

Podle zákona je povinností kraje zabezpečit provoz tohoto zařízení.