Prozatím jim ale chybí páka, jak nekalým předváděcím akcím udělat přítrž.

Přímo v Kroměříži vystaví ovšem možná městská rada podobným praktikám pomyslnou stopku hned ve čtvrtek 27. března. Bude totiž o regulaci prodejních a předváděcích akcích jednat. Rozhodnutí by pak mohlo ovlivnit akce pořádané na tamním Domě kultury a také v dalších prostorách všech příspěvkových organizací v Kroměříži.

„Intenzivně se tomu věnujeme. Jedná se o zásadní problém, na území města by nemělo docházet k takovým nekalým praktikám. Podklady k této věci ve čtvrtek projedná rada na zasedání," potvrdil Deníku mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Primárně by se podle něj zákaz pronájmu prostor týkal Domu kultury (DK), kde se předváděcích akcí koná nejvíc. Podle ředitele Jiřího Králíka by však úplným zákazem prodejních akcí mohli být dotčeni i místní umělci.

„Pokud zakážeme prodej, dotkne se to například výtvarníků, kteří tady prodávají novoročenky. Ovlivnit by to mohlo také taneční kurzy a mnoho dalších akcí," upozornil Králík.

Podle něj navíc není možné posuzovat kvalitu výrobku firmy či adekvátnost ceny za konkrétní produkt. Změnit zřizovací listinu Domu kultury a vyjmout celou doplňkovou činnost by podle něj nebylo rozumným řešením.

Máte zkušenost s nekalými předváděcími akcemi? 
Napište nám nebo diskutujte 
pod článkem.

„Zákazem akcí je stejně nevymýtíme, najdou sitřeba restauraci. Musíme především spolupracovat a bojovat společně," míní Králík.

Škála zájemců, kteří si prostory kulturáku pronajímají, je pestrá: nejčastěji jsou to cestovní kanceláře, veletrhy, bankovní poradci, odborníci na zdravotnické pomůcky či zástupci pojišťoven. Musí jen zaplatit a neničit majetek.

„Pokud máme informaci od některého z kompetentních orgánů, že daná společnost je na takzvané černé listině a nejedná v mezích zákona, můžeme na základě toho potvrzení smlouvu o pronájmu zrušit," dodal Králík.

Dům kultury proto už spolupracuje s živnostenským úřadem v Kroměříži i s Českou obchodní inspekcí.

Boj s nepoctivými prodejci svádějí i menší města. Alespoň podomní prodej proto už zakázali například v Morkovicích, Kostelanech nebo Chropyni. S předváděcími akcemi je to však větší problém a setkávají se s ním i lidé z těchto míst. Například zastupitelstvo v Koryčanech je jednoznačně proti předváděcím akcím. Před Vánoci získalo město do vlastnictví tamní Kulturní dům a hodlá ho rekonstruovat. Takzvaní šmejdi sem však podle tamního starosty Zdeňka Šmely nejsou zváni.

„Někdy může být i informace z těchto akcí i zajímavá, vesměs z toho však plyne negativní zkušenost. V zájmu zastupitelstva není povolovat akce tohoto typu a podporovat je. Opravené prostory proto takovým prodejcům pronajímat nebudeme," řekl Deníku starosta.

Podle odborníků jsou snadnou kořistí hlavně senioři, které prodejci lákají na rádoby zvýhodněné akce či hodnotné dárky. Ve většině případů však akci navštíví dobrovolně. V některých rodinách proto své babičky a dědečky před případnými šmejdy varují.

„Rodiče jsme varovali a výslovně jim zakázali se takových akcí účastnit a podepisovat jakékoliv smlouvy. Raději jim vše zařídíme," zhodnotila pro Deník například Jana Brožková z Troubek.