„Chceme, aby řidiči dodržovali povolenou rychlost. Slušných motoristů se měření nedotkne, kdo ale předpisy porušuje, zaplatí za to,“ vysvětluje kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Zařízení s názvem TruCAM dodala městu pražská společnost, váží 1,5 kilogramu a baterie v něm vydrží asi devět hodin.

„Strážníci ho při měření mohou držet v ruce nebo použít stativ. Zařízení zaznamená fotografii i videozáznam,“ upřesnil ředitel městské policie Libor Kubiš.

Podle něj není cílem strážníků snaha vybrat co nejvíce peněz na pokutách, ale hlavně prevence.

„Měřit budeme zejména v ulicích u škol a na sídlištích, kde bývá kvůli vysoké rychlosti největší nebezpečí zranění chodců. Zaměříme se ale také na vjezdy a výjezdy do města a na hlavní ulice, kde nám informativní měřiče ukazují, že řidiči rychlost často překračují. Někdy přitom velmi výrazně, jezdí i 120 či 130 kilometrů za hodinu,“ upozornil Libor Kubiš.

V Kroměříži dosud mohla měřit rychlost pouze státní policie, město totiž mělo jen starší zařízení a náklady na provoz a údržbu byly příliš vysoké, takže ho strážníci nepoužívali.

Loni ve městě rychlost překročilo 181 řidičů, v roce 2015 jich bylo 225 a v roce 2014 městská policie přistihla na 400 lidí, kteří nejeli předepsanou rychlostí. (hed)

Ilustrační foto.
Magnetická rezonance v Kroměříži? Ano, ale až koncem příštího roku