Podle kroměřížského místostarosty Miloše Malého (ČSSD) se dala očekávat nízká účast voličů, a nepřekvapily jej ani výsledky hlasování. Sociální demokraté ve městě získali celkem 20,64%. „O pár hlasů nás připravil docent Čuba a Zemanovci, za kroměřížský region ale máme hlasů nejvíc," připomněl Malý.

Zmínil se také o propadu ODS, příčinu vidí ve vizích největší pravicové strany. „V prvních volbách deklarovali své cíle, lidé se s nimi ale neztotožnili," míní Malý.

ODS, jejíž členkou je i kroměřížská starostka Daniela Hebnarová, získala v Kroměříži pouhých 9,64 % hlasů. Hebnarová výsledky vnímá jako odraz obrazu společnosti: volby podle ní jednoduše skončily tak, jak si přála většina těch voličů, kteří se k volbám vůbec dostavili.

„Já bych chtěla poděkovat všem, kteří k volbám přišli. Nejen těm, kteří dali hlas mně nebo ODS, ale opravdu všem, kteří k volbám šli. Dvě třetiny těch, co zůstali doma pak mohou přemýšlet, co mohli udělat jinak," řekla Hebnarová.

Výsledky a kroměřížský triumf KSČM prý starostku přeci jen překvapily. Domnívá se, že za vším stojí současná vládní politika. „Nástup levice je odrazem krize. Zlínský kraj nemá zrovna nejnižší nezaměstnanost, jsou tady problémy a potřebujeme podporu pracovních míst," míní Hebnarová. Podle ní je ale důležité, aby každý nesl odpovědnost i za nepopulární kroky a dotáhl vše do konce.

„Váhy jsou nyní na druhé straně, třeba nám i občanům dokážou kolegové z levicového spektra, že to lze dělat lépe," konstatovala Hebnarová.

Podle předsedkyně OV KSČM Kroměříž Zdeňky Hlobilové výsledky voleb jasně ukázaly, že pravicové recepty na řešení problémů ve společnosti jsou neudržitelné.

„Poctivá každodenní práce komunistů v zastupitelstvech vytvořila předpoklad proto, aby levicová politika znovu oslovila širokou veřejnost. Bohužel, opět se ale většina voličů dobrovolně vzdala svého práva volit," připomněla Hlobilová.

Podle ní KSČM v Kroměříži patřila vždy ve Zlínském kraji z hlediska výsledků k nejlepším. „Osobně to hodnotím jako vítězství rozumu nad planými sliby různých koaličních slepenců. Chtěla bych poděkovat všem, kteří přišli k volbám a rozhodli o tom, jak má jejich kraj vypadat. Zejména těm, kteří dali hlas KSČM," podotkla Hlobilová.

Do krajského zastupitelstva se z Kroměřížska probojovala například primářka oddělení ARO kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová (TOP09). Do voleb šla s cílem mít informace a možnost podílet se na rozhodování ve věcech, které se týkají zdravotnictví. „Mám přehled i v oblasti managementu, řízení a financování nemocnic. Usilovala jsem o to mít možnost mluvit do věcí, které se týkají postavení nemocnic," vysvětlila Mergenthalová.

Svůj největší úkol na následující čtyři roky má prý jasný. „Pokusím se získat důvěru spolustraníků a chtěla bych se dostat do zdravotního výboru a být u zdroje informací. Zdravotnictví je jedno z nejdůležitějších krajských témat," dodala nová zastupitelka.

Další úspěšnou kandidátkou z regionu je chropyňská starostka Věra Sigmundová (ČSSD), volební účast jí ale zklamala. Mrzí ji především to, že lidé nemají zájem se podílet na rozhodování o tom, kdo povede jejich kraj. V Chropyni totiž stejně jako v Kroměříži či třeba Hulíně vyhráli komunisté.

„Byla jsem opravdu překvapena, že v Chropyni získala nejvíce hlasů KSČM, přestože se to dalo i trochu čekat, protože v Chropyni tradičně vyhrávala levice," poznamenala Sigmundová.

Ve své nové funkci se hodlá chropyňská starostka ucházet o místo ve výboru pro strategické plánování nebo pro finance.

„Uvidíme, zda na mě zůstane místo, chtěla bych se ale hlouběji zajímat o hospodaření kraje a o celkovou ekonomickou stránku," nastínila Sigmundová.