Nestýská si však sám, nad létem, jež prozatím připomínalo spíše podzim si zoufá řada jeho kolegů v celém Česku.

„Osobně mě překvapilo, že minulý týden jsme tu měly pět karavanů a asi čtyři stany, lidé tu i za vydatného deště vydrželi,“ podivoval se ještě v úterý zmíněný správce rusavského kempu.

Takový propršený červenec, jaký letos byl, prý vůbec nepamatuje.

„Kdyby bylo škaredě jen čtrnáct dní, ale lilo tři týdny, což poznamenalo i návštěvnost. Ta byla například z pohledu zahraničních turistů výrazně slabší než v minulých letech. Zaznamenal jsem Poláky, Slováky a Švédy. Dříve však jezdili i Francouzi, Italové, Dánové, Litevci nebo také Švýcaři,“ zoufá si Stuška. Na dosavadní počasí spílá také jeho kolega z opačného konce okresu, správce koryčanského autokempu Jiří Partyka.

„Dneska už konečně vysvitlo sluníčko, takže doufejme, že srpen k nám bude shovívavější,“ přál si v úterý Partyka, který prý tak na počasí zoufalý červenec pamatuje naposledy před dvanácti roky.

„Je to letos špatné, uvítali bychom zlepšení, ačkoliv i za deště jsme tu měli poměrně dost lidí. V týdnu tu bylo asi dvacet stanů, chatky byly obsazené. Ale koupacích dnů bylo od začátku sezony jen zhruba šest,“ říká Partyka.

V lepší druhou polovinu prázdnin doufají také regionální volnočasová střediska, která pro děti organizují tábory. Pouze ty příměstské se konají letos poprvé například v bystřickém Včelíně. Počasí tam naštěstí zábavu a připravené aktivity nijak nenabouralo.

„Z našeho pohledu bylo vše v pohodě, děti vyrážely na výlety či třeba minigolf. V případě deště bylo kino nebo canisterapie. Myslím, že děti jsou prozatím spokojené,“ potvrzuje ředitelka SVČ Včelín Dana Nováková.

Na nevyzpytatelné počasí se šalamounsky připravili zase v kroměřížském volnočasovém středisku Šipka, kde se nabídka rovněž skládala převážně z příměstských táborů. Pouze jeden byl putovní. „Měli jsme zpracované dvě varianty, suchou a mokrou. Mohu říci, že naše pracovnice je měly dobře propracované, tudíž i výlety byly zajímavé v případě, že pršelo,“ pochvaluje si tamní ředitelka Jana Valerová. Táborníci například vyráželi na výstavy, do zoo či si prohlédli památky.

„Na Šipce za vydatného deště máme k dispozici celou budovu s řadou odborných učeben, takže žádný problém není. Z lidského hlediska bych však uvítala zlepšení počasí,“ uzavřela Valerová.