V dnešní době sekaček nevidíte sekáče s klasickou ruční kosou už tak často, říkají organizátoři.

„Děláme to především pro radost a pobavení místních lidí. Letos se zúčastnilo třináct soutěžících – mužů i žen," sdělil Josef Kučera z pořadatelského Spolku pro zachování tradic z Jankovic. Hodnotilo se strniště, pokos a velikost posečené plochy v časovém limitu dvě minuty.

Na letošní ročník zavítal i mistr loňského sekáče Oldřich Ponížil z Jankovic. „Sice mě do soutěže zapsali, ale já se přišel opravdu jen podívat. Nemůžu přece každý rok vyhrát, přenechám to i ostatním. Jednou mi to stačilo," řekl s úsměvem.

Když minulý rok vyhrál, byl prý velice překvapený.

„Nedržel jsem kosu deset let, ale přišel jsem, uchopil jsem nástroj a šlo to samo. Nejspíš se to nezapomíná. Mívali jsme totiž kdysi krávu, tak jsme hodně sekli," prozradil loňský vítěz soutěže. Nakonec mu to nedalo a kosu vzal do ruky i letos. Loňské prvenství obhájil.

„Za kosáky dostala první cenu Jana Kučerová," zmínil pořadatel Kučera.

„V dalších disciplínách jako třeba řezání klády, kros s tragačem a pytlema plnýma sena, nošení piva na lopatě přes překážky, zabodovali místní borci, kterých bylo tolik, že jsme je ani neevidovali," pousmál se člen pořadatelského spolku.

K dispozici pro diváky i sekáče bylo zdarma občerstvení, každý ale mohl podle spokojenosti a uvážení spolku nějakou částkou přispět.

Na stolech byly nachystané topinky, kvašáky, klobásy, pivečko a mnoho dalšího.

K pobavení divákům sloužil například i kvíz valašského nářečí.