„Hlavní stavba je hotová,“ sdělil generální ředitel společnosti NWT Computer David Vítek. Ještě je podle něj potřeba dodělat zabezpečovací a dohledový systém a výsadba.

Elektrárna se rozkládá na ploše tří hektarů. „Smluvně garantujeme bance a investorovi sečení trávy, takže se vlastně jedná o udržovanou louku. Zastavěná plocha je jen trafostanicí,“ vysvětlil.

Výkon elektrárny bude jeden megawatt. „Obecně se počítá že jsou to dvě stovky domácností. Jedná o špičkovou elektřinu,“ vyzdvihl Vítek a vysvětlil, v čem je výhoda sluneční energie. „Vyrovnává špičky a nemusí se startovat záložní zdroje. Například v případě uhelné elektrárny by se totiž muselo přidávat pod kotel,“ vysvětlil.

Uznal však, že i fotovoltaika má své nedostatky. „Problém je v tom, že pokud slunce nesvítí, elektrárna pracuje na poloviční výkon. Když naopak svítí, může pracovat třeba na devadesát procent, ale nedá se to přesně predikovat konkrétním číslem měsíc dopředu,“ objasnil ředitel.

Svěřil se, že nesouhlasí se současnými výkupními cenami elektřiny vyrobené ze slunce, které jsou podle něj o třetinu vyšší než v jiných zemích. „Je tu ale ekonomická krize a jako řádný hospodář odpovědný zaměstnancům za jejich mzdy musím řídit firmu s ohledem k ostatním. Elektrárny tam jinak postaví někdo jiný. Práce bude importována a v regionu nezůstane žádný ekonomický efekt. Prodej pozemku, kde elektrárna stojí, městu Hulín jistě také velmi pomohl v krizi,“ přiblížil Vítek.