Nejdále je výstavba na bývalém pozemku skládky Padělky směrem na Záhlinice. „Chtěli jsme využít i pozemek směrem na Břest, ale pracovníci ministerstva životního prostředí nám k tomu nedali souhlas. Odůvodnili to tím, že se tam jedná o zemědělskou půdu, na které takové stavby nejsou vhodné. Připadá nám to jako správné rozhodnutí,“ poznamenal vedoucí hulínského investičně – správního odboru Zdeněk Váňa.

V současné době připravují projektanti dokumentaci k instalaci fotovoltaické elektrárny na budovách patřících městu. „Jedná se o střechu sportovního areálu a tří pavilonů základní školy,“ vyjmenoval vedoucí odboru.

Pokud nenastanou žádné problémy, měla by firma NWT Computer začít s montáží panelů na podzim. „Zatím provádíme různá měření a výpočty, zjišťujeme ekonomickou návratnost projektu. V případě, že by nás výpočty nezklamaly, v realizaci by nám mohla zabránit jen cena panelů, která v poslední době stále stoupá,“ poznamenal ředitel společnosti, na jejíž střeše v těchto dnech fotovoltaická elektrárna také vzniká, David Vítek.

Aby všechno dobře dopadlo, si přeje i starosta Roman Hoza. „Předpokládáme částečnou úhradu nákladů na elektrickou energii na budovách, kde budou panely a současně bychom mohli mít zisk z nájemného za jejich umístění,“ domnívá se.

O solární elektrárny, které převádějí sluneční energii na tepelnou či o fotovoltaické, které solární energii převádí na elektrickou, je stále větší zájem. „Na radnici evidujeme žádosti dalších čtyř firem o další pozemky. Ty už ale nemáme k dispozici. Například směrem na Holešov se jedná o pole soukromníků, kteří na nich hospodaří,“ popsal Váňa.

Jeho slova o zájmu o výstavbu ekologických elektráren potvrzuje i starostka Bařic – Velkých Těšan Věra Halamová. „Fotovoltaická elektrárna vznikne i u nás v katastru bývalého vojenského areálu. Členové zastupitelstva se rozhodli ve prospěch nabídky společnosti z Mostu,“ poznamenala.

Využívání služeb ekologické elektrárny se zamlouvá i lidem, kteří o této problematice moc nevědí. „Myslím, že když to nebude mít nepříznivý dopad na životní prostředí a navíc to městu přinese peníze, tak je to správné řešení,“ uzavřela dvaapadesátiletá Zdeňka z Hulína.