„Abychom účastníkům festivalu co nejvíce ulehčili orientaci v akcích, spustili jsme aplikaci, ve které se mohou podívat na časy a místa promítaných filmů, nebo si případně udělat svůj vlastní program,“ uvedla ředitelka LFŠ Radana Korená.

Společně s ní se letos na organizaci podílí tří set členný štáb, jenž se o chod celé akce stará. Počet akreditovaných zájemců od minulého roku podle jejích slov vzrostl na 3600, což je zhruba o 200 více, než tomu bylo loni.

„Letos uvedeme pro diváky 185 celovečerních filmů v rámci projekcí v kinech. Společně s letním kinem se blížíme k číslu 200,“ prozradila programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Nadšení z úspěšného začátku „filmovky“ neskrýval ani uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.

„Letní filmové školy se každoročně účastním, ale abych pravdu řekl, na filmy nechodím. Užívám si především atmosféry, se kterou město vždy příjemně ožije,“ sdělil Stanislav Blaha.

Jedním z prvních významných hostů, kteří se do Uherského Hradiště v rámci festivalu dostavili, je proslulý režisér Hynek Bočan. Ten se v souvislosti se stavem současné tuzemské kinematografie vyjádřil tak, že talentovaných režisérů je u nás dost, ale chybí kvalitní scénáře se silným příběhem.

„Je moc málo filmů, situovaných do současnosti, na rozdíl od filmů z minulé éry, kdy jsme měli potřebu něco říct, s něčím nesouhlasit,“ poznamenal Hynek Bočan s tím, že v českém filmovém průmyslu chybí už dlouhodobě peníze, aby se mohlo točit něco většího.

LFŠ 2019 v číslech

24 milionů korun rozpočet akce

3600 akreditovaných

300 členný organizační štáb

200 celovečerních filmů

8 promítacích míst

4 stany s doprovodným programem

2 letní kina