Vzniknout by ale v budoucnu pro lidi z Holešova a okolí mohlo až pět set nových pracovních míst.

„Pokud vše půjde podle plánu, chce společnost zahájit výstavbu areálu ještě v letošním roce. V takovém případě by haly byly připraveny v průběhu roku 2016," upřesnil pro Deník jednatel Průmyslové zóny v Holešově Jakub Černoch.

Developerská firma se zabývá výstavbou budov pro české a zahraniční společnosti. V Holešově by měly vyrůst průmyslové budovy dvě, celkem mají zabrat 150 tisíc metrů čtverečních a do budoucna by tady mohli potenciální zaměstnavatelé nabídnout až pět set nových pracovních příležitostí.

Vzniknout by také měly zpevněné plochy pro navážení zboží a 130 parkovacích míst pro zaměstnance. „Působit v nich mohou společnosti z oblasti lehkého průmyslu a logistiky. Odhaduji, že prostory v Holešově využijí dvě až tři společnosti," řekl generální ředitel Panattoni Europe Pavel Sovička.

Rozhodující otázkou pro firmy, které hledají vhodné místo, kam se nastěhují, je podle něj především to, za jak dlouho dostanou novou budovu k užívání.

„Proto v Panattoni žádáme o administrativní povolení dopředu. Podle našich zkušeností odhadneme, o jak řešené prostory bude v daném místě zájem. Na základě tohoto expertního odhadu pak žádáme o potřebná povolení," vysvětlil Pavel Sovička.

Stejný postup uplatnila společnost také v Holešově: jakmile vyřídí veškeré administrativní záležitosti a získá zájemce, začne stavět.

„Finální podoba staveb bude záviset na potřebách konkrétních investorů, protože je budeme přizpůsobovat na míru," dodal Pavel Sovička.

Od počátku však prý Panattoni počítá s tím, že průmyslová zóna leží na zásobách pitné vody Holešova a jeho okolí a průmyslové prostory tomu hodlá uzpůsobit.

„Cokoli se v Holešově postaví, bude maximálně vstřícné vůči ekologickým potřebám tohoto místa. A právě takové projekty jsme schopni sem pomoci přivést," podotkl ředitel Panattoni s tím, že právě v tomto týdnu se koná investiční mise do Jižní Koreje, která je součástí oficiální návštěvy předsedy vlády Bohuslava Sobotky, a její součástí je i prezentace prostor v holešovské průmyslové zóně potenciálním jihokorejským investorům.

Už brzy se navíc dočká proměny stará správní budova letiště v areálu průmyslové zóny. Stavební firma Pozemní stavitelství Zlín ji hodlá využít jako multifunkční centrum, které podpoří další rozvoj její činnosti.

„Předpokládám, že společnost Pozemní stavitelství Zlín zahájí rekonstrukci bývalé správní budovy letiště ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku," uzavřel Jakub Černoch.

Ve strategické průmyslové zóně, která byla vybudována před pěti lety, zatím stojí dvě budovy. Jedna z nich patří společnosti Pokart, která podniká ve vlastních prostorách, druhou je Technologický park, který poskytuje zázemí asi deseti firmám.

Před nedávnem se v souvislosti s holešovskou zónou hovořilo také o možné české investici tchajwanské společnosti HTC, která je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Firma zvažuje výstavbu servisního střediska na Moravě, kde by opravovala telefony zákazníků z celého kontinentu.

Právě tato pobočka by teoreticky mohla vzniknout i v holešovské průmyslové zóně, ve hře je ale hlavně Brno, Olomouc a Ostravsko. „Budu lobbovat za průmyslovou zónu v Holešově," zmínil tehdy Petr Gazdík, který je poslancem za Zlínský kraj.