Podobná zařízení s úspěchem fungují v zahraničí, u nás bylo historicky první otevřeno před více než rokem v Praze. Jde v podstatě o klasické hřiště s herními prvky, které však jsou velikostně i funkčně uzpůsobeny potřebám dospělých lidí.

„Ve stáří se vytrácí některé schopnosti, jako například koordinace pohybů, rovnováha, prostorová orientace. To vše je možné na hřišti trénovat a udržovat se tak v dobré kondici,“ vysvětlil Janalík.

Zařadit hřiště do běžného života seniorů zřejmě nebude úplně snadné, přesto naději na úspěch má. V Holešově totiž nebude osamocené: z momentálně hodně zchátralého Amerického parku, který nejvíce využívají majitelé psů, má vzniknout místo pro setkávání všech generací.

„Velkou atrakcí by mohlo být kluziště, chystáme i dětské hřiště a in–line stezky, ale také víceúčelové sportoviště s umělou trávou. Chybět nebude ani hřiště na pétanque,“ vyjmenoval starosta.

Právě tato hra si v poslední době získává stále větší oblibu. „Za poslední tři roky jsme se podíleli na vybudování bezmála tří desítek takových hřišť,“ potvrdil Jan Dolínek, ředitel nadačního fondu Veolia. Starší lidé podle něj pétanque přijímají, přestože jen neradi narušují své zažité stereotypy.

Rekonstrukce parku na okraji Holešova má stát zhruba čtyřicet milionů korun.

„V těchto dnech bychom se měli dozvědět, jestli získáme dotaci z peněz Evropské unie. Pokud ano, mohli bychom s pracemi začít. Rozložíme je však do dvou až tří let, aby spolufinancování projektu co nejméně zatížilo městský rozpočet,“ pokračoval starosta Holešova Janalík.

Obyvatelé města projekt přijímají s nadšením i výhradami, stejně jako většinu podobných nápadů. „Bylo by to výborné. Babička má šestaosmdesát let a jistě by pétang zvládla stejně jako můj teprve pětiletý syn. Měli bychom společnou zábavu. To bych uvítala víc, než sedět s ní na pokoji v domově a vzpomínat,“ míní například Eva Procházková z Holešova.

Jiní lidé však mají trochu obavy z toho, že Americký park leží až na samotném okraji města. „Hodně důchodců třeba bydlí na sídlišti Novosady a do parku to mají daleko. Spíš než senioři se tam vyřádí vandalové,“ vyjádřil se pro Deník osmašedesátiletý obyvatel Holešova.