„Ano, je to tak. Má tady být záchytné centrum především pro syrské uprchlíky, kteří proudí ze Slovenska na území Jihomoravského a Zlínského kraje. V kraji Jihomoravském je obdobné centrum zbudováno v Břeclavi,“ uvedl v úterý starosta Holešova Rudolf Seifert s tím, že podobné centrum bylo ve Zlínském kraji zřízeno na několika obvodních odděleních policie, zejména na území Zlína.

Ilustrační foto.
Bez váhání zachránili muže ležícího na chodníku v Kroměříži

„Policie však vyhodnotila, že to není dostatečné. Tato centra nebyla schopna zvládat nápor a především úkony, které jsou potřeba k odbavení, identifikování, odebírání otisků prstů a tak dále. Z toho důvodu nově zřizují toto zařízení v areálu policejní školy v Holešově,“ vysvětlil starosta.

Mezi lidmi vyvolala zpráva o zřízení centra v Holešova zejména negativní reakce.

„Zásadní chybou, kterou policie udělala bylo to, že podcenila komunikaci s veřejností a městem. Já jsem se tuto zprávu dozvěděl víceméně náhodou minulou středu. Ve čtvrtek mi to bylo oficiálně sděleno, jenže v tu dobu už se vše připravovalo a chystalo,“ řekl starosta Deníku.

Požár přístřešku ve Vlčích Dolech na Kroměřížsku.
Ve Vlčích Dolech hořel přístřešek, plameny se šířily ik sousedům

Centrum bude sloužit zejména pro migranty ze Sýrie.

„Budou de facto posbíráni z území Zlínského kraje a zavezeni do tohoto střediska v areálu policejní školy. Celé centrum je hlídané a oplocené. Nikdo není schopen se z něj dostat, proto lidem nic nehrozí,“ sdělil Seifert.

Jakmile policie tyto zadržené migranty identifikuje a provede všechny potřebné úkony, budou odváženi na nádraží do Hulína, odkud potom míří dále.

„Především do Německa, tedy směrem na Prahu a někteří do Rakouska, směrem na Břeclav. Míří totiž častokrát za svými příbuznými, kteří jsou právě v těchto zemích,“ doplnil Seifert s tím, že centrum vzniká jako reakce na aktuální zvýšený počet uprchlíků, které policisté zadrží na území kraje.

„Mají statut válečných uprchlíků, nejsou to ekonomičtí migranti, proto jsou posíláni dál,“ vysvětlil Rudolf Seifert.