Letošní zima bez větších přívalů sněhu však radnicím i samotným technickým službám naštěstí moc práce nepřidala.

„Právě v těchto dnech probíhá dočišťování ulic po zimě, a to jak mechanicky, tak i ručně. Vzhledem k mírnějšímu průběhu zimy úklid nevyžaduje nějaké mimořádné kroky,“ potvrdil například za kroměřížskou radnici její mluvčí Pavel Zrna.

Doplnil, že nezbytná je spíš pravidelná údržba a čištění v průběhu celého roku.

„Radnice na ni letos v rozpočtu vyčlenila pět milionů osm set tisíc korun. A s dalšími téměř pěti sty tisíci počítá na úklid v místních částech,“ dodal Zrna.

S čištěním ulic i ostatních částí města nezahálejí ani v Holešově. „Práce spojené s úklidem po zimě stále pokračují, není toho však tolik, jako v letech minulých,“ poznamenal starosta města Zdeněk Janalík.

Podle něj je to proto, že díky letošní slabé sněhové nadílce nebylo potřeba použít na silnice tolik posypového materiálu.„Co se financí týče, určitě jsme ušetřili, protože jsme nespotřebovali tolik materiálu a nebylo potřeba, aby do ulic vyjíždělo tolik techniky,“ doplnil Janalík.

Otázkou ale podle něj zůstává, zda nebude potřeba ušetřené peníze použít na výdaje spojené se začátkem příští zimy.

Pohodovou zimu v Holešově potvrzuje i ředitel tamních Technických služeb Miroslav Strnad. „Letos s uklízením ulic žádné problémy nemáme. Štěrk jsme na cesty skoro nesypali, takže se ani nijak výrazně nezabýváme jeho odklízením,“ podotkl Strnad.

Dodal, že ve městě se také pohybují dva pracovníci technických služeb, kteří prochází ulicemi a manuálně je čistí.

V Hulíně poklízejí ulice čtyři lidé

A slabou zimu si pochvalují i v sousedním Hulíně. „Vzhledem k tomu, že zima byla letos o dost mírnější, než bývá, tak žádné problémy s jarním úklidem nemáme. Využili jsme méně inertního materiálu a vozy, které ho odklízí, jezdí do ulic dvakrát týdně takže jsou silnice už čisté,“ vysvětlil Antonín Huťka, ředitel firmy Kombyt servis zajišťující technické služby v Hulíně.

A i tam mají v ulicích pracovníky, kteří se starají o to, aby se nikde neválely například odpadky nebo nedopalky cigaret.

„V současnosti tuhle práci zastávají čtyři lidé. Zatím to stačí, protože je to hlavní náplň jejich práce a zvládají to,“ doplnil Huťka.

Lucie Ságnerová