Momentálně je ale osud nové prodejny nejasný a v rukou stavebního úřadu.

„V současné době řeší umístění stavby a po ústním projednání, které proběhlo v závěru srpna, a námitkách některých přítomných bude zřejmě vydáno rozhodnutí o umístění stavby,“ krčí rameny holešovský starosta Rudolf Seifert.

On osobně prý nový market prakticky ve středu města nevidí jako pozitivní záležitost, ale bere takovou možnost jako realitu.
Variantu s novou holešovskou prodejnou potvrdilo i vedení řetězce.

„Náš zájem o realizaci prodejny Kaufland ve městě Holešov nadále trvá,“ reagovala stručně mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Námitky mají ale především opoziční zastupitelé, kteří proti vzniku prodejny v lokalitě za Albertem už roky bojují.

Nevyužité prostory i přestárlou zeleň na náměstí Míru se rozhodla řešit kroměřížská radnice. Chce proto prostranství upravit na reprezentativnější místo s větším zastoupením stromů a také odpočinkovými místy (vizualizace budoucího vzhledu).
Kroměříž připravuje změny náměstí Míru, v plánu je také „vodní“ pergola

„Hlavním důvodem je nesoulad s dlouhodobou vizí, že centrum města se má z hlediska dopravy zklidňovat, a vytlačovat tedy činnosti, které mají na dopravu vliv, což znamená jak výrobu, tak i velké markety,“ říká předseda holešovské KDU-ČSL Pavel Karhan.

A stejné argumenty proti nové prodejně připouští i vedení radnice.

„Problémová je nedaleká křižovatka mezi ulicemi Tovární a Palackého u gymnázia. Z tohoto důvodu se snaží město s developerem i investorem jednat, aby se lokalita napojila novou kruhovou křižovatkou,“ potvrdil starosta Rudolf Seifert.

Některé podmínky se už městu podařilo vyjednat. „Předběžně byly dohodnuty, ale v územním řízení se neobjevily. Z tohoto důvodu se tedy město snaží komunikovat a bude trvat na zajištění svých potřeb,“ dodal holešovský starosta.

Také opozice pak pro změnu na svém webu uvádí i pozitivní aspekty projektu: další nabídku pro zákazníky, blízkost sídliště U Letiště a zhodnocení pozemku.

Jako další odůvodnění toho, proč o prodejnu nestojí, však připomíná možnost narušení piety nedalekého hřbitova nebo přehršel prodejních řetězců ve městě: jejich kapacita podle nich neodpovídá kupní síle obyvatel, a dochází tak k likvidaci malých živnostníků.

Také proto už v minulosti předali radnici podepsané petiční archy. Ty vedení města podle starosty vzalo v potaz a bude s nimi dál pracovat.

Radnice také vyvěsila na svůj web anketu, která však byla podle opozice zavádějící. Na začátku, kdy byl počet respondentů kolem stovky, prý převažovaly hlasy proti a to platilo až do počtu čtrnácti set hlasujících.

„Najednou pak došlo k přečíslení a ukončení ankety, přičemž jsem byl upozorněn a sám se o tom přesvědčil, že z jednoho počítače šlo hlasovat opakovaně! Nebyl problém tedy zadat i strojové opakované hlasování,“ upozorňuje Pavel Karhan.

Vedení města prý ale nebere anketu jako stěžejní pro řešení situace.

Ilustrační foto.
Kroměříž chce mít na Hanáckém náměstí chráněnou dílnu a nízkoprahové centrum

„Podobné průzkumy a někdy i petice jsou často nějak nebo někým zabarveny. Měli bychom tedy spoléhat na normální rozum,“ míní starosta Holešova.

Mezi lidmi v Holešově se názory různí: někteří by prý nový Kaufland ve městě klidně uvítali.

„Pokud to jsou nevyužité prostory, tak ano, ale byla bych zároveň pro kruhový objezd nebo semafory u gymnázia. Sice jedu jen po hlavní, ale chápu lidi, kteří odtud vyjíždějí. Je to tam pekelné,“ vyjádřila se třeba Lucie Stratilová.

Zhoršené dopravy se prý nebojí. „V Otrokovicích postavili docela nedávno Kaufland. Pracuji u nádraží, takže tudy jezdím denně a vždy jsem kolem něj vyjela úplně v pohodě. Neřekla bych, že by tam zhoustla doprava,“ dodává.

Jiní lidé však o nové prodejně řetězce naopak nechtějí ani slyšet.

„Zbytečné! Pouze nenasytnost a rozežranost lidí. Všichni jsou pořád s něčím nespokojení. Kdyby tady byl jeden konzum, kde by byl jeden typ chleba a rohlíku, tak mlčím, ale máme nabídku, která musí uspokojit každého. A koho ne, ten by se měl nad sebou zamyslet,“ je přesvědčen třeba Jiří Doležel.

Zámek v Holešově.
Lešení je pryč, kochejte se. Skončila oprava střechy a fasády zámku v Holešově