Malí koledníci ze Zrníčka navštívili i obchodníky¶

AUTORKOU JE EXTERNISTKA VENDULA PUDELKOVÁ

Děti ze Zrníčka dělají nakupujícím o poslední adventní neděli radost už více než deset let. „Vždy na Zlatou neděli děti ze Zrníčka pozdraví návštěvníky a obcházejí náměstí a koledují u obchodů," přiblížila ředitelka střediska volného času Tymy ve Všetulích Jarmila Vaclachová.

Radost lidem přinášejí nejenom zpěvem koled. „Děti rozdávají také štěstíčka a malé drobnosti," podotkla ředitelka.

Dárečky nakupující potěšily. „Je to hezký moment, kdy i lidé, kteří jsou třeba sami, jsou mile překvapení a i takové maličkosti jim udělají velkou radost," míní ředitelka Vaclachová.

Ne vždy je počasí ke koledníkům přívětivé. Včera jim ale vyšlo. „Už nám několikrát pršelo, sněžilo a mrzlo až praštilo," vzpomněla ředitelka.

Ani brzká hodina není pro koledníky úplně ideální. „Ten čas není optimální, pro děti je asi nemilé takhle brzo vstávat o prázdninách. Na druhou stranu, pozdější hodina už by neměla pro nás význam, protože by nám zavřely všechny obchody," přemítala ředitelka.

Koledování je podle ní moc pěkná tradice. „Sice nás to stojí čas, ale vrací se nám. Když pak přijdeme k obchodům a lidé nás poznávají a ukazují nám naše větvičky pro štěstí, které tam měli vystavené celý rok, potěší to," netají se Jarmila Vaclachová.

Tradici zelených štěstíček převzali malí koledníci z Valašska. „ S takovým jedlovým trojzubcem se třemi větvičkami s mašličkou se chodilo na Valašsku. Větvička tak měla obdarovanému v novém roce přinést štěstí, zdraví a lásku," vysvětlila Jarmila Vaclachová.

Samotným koledníkům zima vůbec nebyla a koledování si opravdu užívali. „Už jsem zpívala koledy se Zrníčkem loni a moc se mi to líbilo," prozradila malá kolednice Terezka Doležalová. Koledy má prý moc ráda. „Nejraději mám Koleda, koleda Štěpáne," podotkla.

Na Ježíška se i koledníči už moc těší. „Už se nemůžu dočkat až přijde Ježíšek a budeme zase zpívat koledy," dodala Terezka Doležalová.

Autor: Vendula Pudelková