„Celkové náklady na stavbu domova a jeho vybavení jsou podle projektu cca 130 milionů korun. Maximální výše dotace od státu činí 80 milionů korun, navíc máme příslib od Zlínského kraje, že poskytne dotaci ve výši deseti procent nákladů na výstavbu domova,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Domov bude stát na místě v minulých letech zbouraných přízemních městských bytových domů. Budou ho tvořit tři samostatně stojící budovy, dvě pro klienty a jedna s administrativním a technickým zázemím pro personál.

Pionýrská louka v Kroměříži.
Pionýrskou louku v Kroměříži čeká proměna, vzniknou tam nová sportoviště

„Počítáme s kapacitou 23 lůžek. Demografický vývoj je neúprosný, populace stárne a poptávka po pobytových službách pro občany trpící různými typy demencí se stále zvyšuje. Proto je nezbytné, aby na tuto potřebu vedení města reagovalo,“ dodal místostarosta Pavel Motyčka, který má na starost oblast sociální a zdravotnictví.

Samotná stavba by měla začít už v letošním roce. Momentálně se počítá s tím, že provoz nového Domova se zvláštním určením Račín by mohl být zahájen v roce 2026.

Proměna lokality na dohled

Završila by se tak proměna někdejší problémové lokality v části města Dolní Zahrady. Na Račíně stály dříve letité přízemní domy, ve kterých bydleli většinou nepřizpůsobiví občané.

„Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko,“ připomněl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Knihovna Kroměřížska na Slovanském náměstí v Kroměříži.
Okolí Knihovny Kroměřížska čekají změny. Přibude zeleň, chodníky i parkování

V lokalitě žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu. Radnice k uvolnění nemovitostí použila hned několik nástrojů.

„Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora,“ dodal mluvčí. Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018 a skončila v roce 2021, kdy dělníci zdemolovali poslední tři obytné domy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budova bývalé polikliniky na náměstí Míru v Kroměříži

Zdroj: Dominik Pohludka