Jisté napětí ale ještě stále v Chropyni vládne kolem policejního vyšetřování. Pořád totiž není jasné, kdo má vlastně požár na svědomí.

V poslední době byly na rozbor odeslány vzorky půdy, zkontrolováno bylo ovzduší, vejce a dokonce i králičí maso. Všechny výsledky mají jednoznačný závěr: lidé se nemusejí znepokojovat.

„Aby měli ale opravdu jistotu rozhodli jsme se, že necháme zkontrolovat ještě výpěstky a vybrali jsme mrkev. Musíme ale počkat, až naroste,“ řekla ve středu Deníku místostarostka Chropyně Věra Sigmundová.

Tím, kdo má v místě požáru stále plné ruce práce, je samozřejmě společnost Remiva, které shořela většina majetku. „Pořád demolujeme,“ hlásil ředitel společnosti Miroslav Vala s tím, že hotovi by dělníci měli být na konci června.

Společnost zatím funguje prostřednictvím nasmlouvaných firem. „Ty materiál recyklují za nás. V Chropyni ho pouze nakupujeme, prodáváme a připravujeme právě pro firmy,“ vysvětlil Deníku Vala.

Co bude dál však zatím ředitel neuvedl. Sám totiž netrpělivě čeká na výsledky policejního vyšetřování. „Bez toho, abychom znali stanovisko kde a jak požár vznikl a hlavně kdo ho zavinil, nemůžeme podniknout žádné kroky. Ani pojišťovna nám totiž do té doby nevyplatí peníze a my nevíme, kdy budeme zase budovat,“ podotkl Vala.

Už nyní je prý ale jasné, že z bývalých asi pětačtyřiceti zaměstnanců si firma ve výrobě nechá pouhých dvanáct. „To jsou ty největší ztráty, které vznikly. Škoda na majetku se pohybuje ve stovkách milionů, firma ale každodenně přichází o zisky. Je to prostě finanční díra, která se prohlubuje každým dnem,“ povzdechl si ředitel a dodal, že škoda je tedy vlastně nevyčíslitelná. „Teď se prostě čeká na vyšetřování policie,“ doplnil šéf společnosti.

A pátrání pokračuje. „Policisté se zabývají třemi variantami příčin požáru,“ řekl za zlínskou policii její mluvčí Josef Havela. Jak dlouho se ještě bude na výsledek čekat, si ale odhadnout netroufl.

Oficiální tečku za nepříjemnou událostí chce vedení Chropyně udělat příští týden. „V úterý jednatřicátého května ve čtyři hodiny chceme ocenit velitele všech zúčastněných jednotek za skvělou práci, kterou odvedli,“ řekla místostarostka města. Akce se bude konat v prostorech místního Městského kulturního střediska.