Bystřický městský úřad vypsal před několika dny výběrové řízení na dodavatele, který by měl projekt odstartovat a případně zajistit i rozšíření systému do budoucna.

„Pro začátek máme v rozpočtu k dispozici asi šest set tisíc korun. Ty budeme investovat do zřízení pracoviště na služebně městské policie a instalace jedné kamery na náměstí,“ přilbížil starosta města Zdeněk Pánek.

Situaci ve městě tak bude neustále pod kontrolou strážníků, kteří budou moci v případě potřeby vyrazit na konkrétní místo. „Samotný systém bude obsluhovat pracovník, který je už nyní u pultu centralizované ochrany. Nepočítáme, že by bylo třeba přijmout někoho dalšího,“ uvedl velitel městské policie Radek Sigmund.

Od monitorovacího zařízení si pak strážníci slibují zejména pomoc při dopadení pachatelů. „Měli jsme tady například problém se sprejery, takže si myslím, že i v takových případech nám kamera hodně pomůže,“ doufá velitel.

Systém podle něj prospěje městu také tím, že budou pod kontrolou místa, která hojně navštěvují i lidé. A to nejen ve dne, ale především v noci.

Kamerou na náměstí však celá investiční akce podle bystřické radnice neskončí. „Nechali jsme si zpracovat projekt na základě informací z terénu a rádi bychom pokračovali v rozmisťování monitorovacích zařízení i do dalších lokalit. Pokud to bude možné, rádi bychom na to získali i peníze z dotací,“ vysvětlil starosta Pánek.

Mezi další části města, kde bude kamera třeba, patří například podle Pánka park Zahájené. „Permanentně tam třeba řešíme problém s rozbitými světly. Jen za loňský rok jsme do jejich oprav museli investovat přes šedesát tisíc korun,“ vyčíslil Pánek.

V současné době má městský úřad k dispozici čtyři nabídky firem, které chtějí kamerový systém zprovoznit. Jejich projekty bude posuzovat komise, kterou nechá rada města sestavit z odborníků na danou problematiku. Do konce října by pak měla první kamera dohlížet na bezpečí v centru Bystřice.