Dnes je v bazilice plno, mnoho rodin s dětmi se přišlo podívat na společný vánoční koncert Cimbálové muziky Bukovinka, ženského sboru Jaderničky, dětí z Malé Rusavy a ogarů z Valašského souboru písní a tanců Rusava.

„Hrát a zpívat v bazilice na Hostýně, to je pro nás splněný sen. Bylo to ale docela náročné, protože je mezi námi hodně maminek na mateřské dovolené. Naposledy se nám podařilo sejít se a secvičit program na vánoční koncert před pěti či šesti lety. Tehdy jsme hráli v kostele svatého Jiljí v Bystřici. Od té doby jsme se až dosud nesešli,“ prozrazuje umělecká vedoucí Bukovinky Kateřina Kovaříková ještě před začátkem koncertu.

Vánoční krmení koní.
Koníčky o Vánocích přišlo nakrmit několik stovek lidí. Podívejte se

Bazilikou zní tradiční vánoční písně a lidové koledy, které se zpívávaly na Valašsku v devatenáctém století.

„Vánoční písně cvičíme jednou za čas právě proto, že nemáme mnoho vánočních koncertů. Běžně ve svém repertoáru ale máme valašské písničky, zejména ze sběru písní evangelického faráře Daniela Slobody, který působil na Rusavě v 19. století,“ vysvětluje Kateřina Kovaříková.

V programu jsou také písně v její úpravě, v úpravě Dalibora Štrunce, varhaníka Martina Jakubíčka nebo Pavla Malíka, který Bukovinku založil.

Nejprve návštěvníci tiše poslouchají, posléze se přidávají ke zpěvu známých koled, například Narodil se Kristus Pán. Všichni se v myšlenkách vrací ke Štědrému dni, kdy sami zpívali nebo pouštěli koledy u vánočního stromečku.

„Už jsem pár vánočních koncertů slyšela, ale tento byl opravdu originální. I děti se zájmem poslouchaly,“ hodnotí vystoupení Stanislava Mrázková, která na Hostýn dorazila s celou svou rodinou.

Živý betlém ve Chvalčově, 2019
Ježíšek se narodil ve Chvalčově. Živý betlém přilákal stovky lidí