Oblíbeným způsobem, jak dostat místní produkty na rodinný stůl, jsou zeleninové bedýnky. Na Zlínsku tuto službu nabízí firma Fresh nákup. „Bedýnky skládáme z produktů místních farmářů. Vždy záleží na aktuální dostupnosti potravin," řekla Jitka Bednaříková pracující ve firmě.

Nabízejí dvě velikosti. Menší bedýnka s přibližně šesti kilogramy zeleniny vyjde na 379 Kč. Ta větší je o tři kilogramy těžší v ceně 489 Kč. „Do neděle přijímáme objednávky a ve čtvrtek k večeru rozvážíme zboží k zákazníkům," dodala Bednaříková. Ve své nabídce mají také mléčné výrobky, maso, pivo a mošty.

Distributorem potravin od malých a středních výrobců je také internetový obchod farma-obchod.cz. V e-shopu si zákazníci vyberou výrobky z Moravy od zeleniny přes maso a ryby až po vajíčka. Jednou týdně rozvážejí objednávky na distribuční místa, kde si je zákazníci vyzvednou. Nabízejí také tříkilovou Tašku zeleniny od Hradiště, jejíž cena je 180 Kč.

K zákazníkům se dostanou produkty od pěstitelů, chovatelů a výrobců z Lukova, Štítné nad Vláří a Velehradu i celé Moravy.

„Kupováním českých potravin podpoříme nejen zemědělce, ale pomůžeme tím i krajině. Na krajinotvornou funkci zemědělství se totiž často zapomíná," zaujal postoj k českému zemědělství poslanec a člen zemědělského výboru Miloš Babiš. Nekvalitní zahraniční produkty by neměly vytlačit ty české kvalitní, to je cíl. K tomu by měli přispět i spotřebitelé, když dají přednost domácímu produktu před dovezeným. Mezi takové patří i Dana Tomečková. „Většinou chodím na trh, kde nakupuji české výrobky," zmínila, když nakupovala na zlínské tržnici Pod Kaštany. Tady ale člověk musí vybírat. Někteří trhovci nabízejí i potraviny dovezené například z Řecka.

Čerstvá zelenina je k dostání na různých místech. Jsou i obchody, které se na prodej místního sortimentu specializují. Obchodní řetězec Sklizeno s pobočkou ve zlínském Zlatém jablku do nabídky zařazuje hlavně kvalitní výrobky pěstované bez zbytečné chemie a šetrně zpracovávané.

Autor: MICHAELA VAŇHAROVÁ