Kromě unikátního prostoru zde mohou návštěvníci obdivovat umělecké skvosty. Zámek zahajuje letošní sezonu v pátek 22. března.

Arcibiskupský zámek v posledních letech prochází proměnami, loni otevřel zrekonstruovaný Sněmovní sál, letos zámeckou věž a Mlýnskou bránu.

Unikátní prostor Klenotnice bude zpřístupněn veřejnosti poprvé

V pravděpodobně bývalé kapli, z první poloviny 16. století, se potkává pozdní gotika s renezancí. Kromě unikátního prostoru s hvězdicovou klenbou v osmi metrové výšce zde mohou návštěvníci obdivovat umělecké skvosty.

„Mezi vystavované exponáty určitě musím zmínit obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha staršího nebo Burgundskou bibli ze 13. století,“ vyjmenovává kastelán Arcibiskupského zámku Ivo Prokel. I další vystavené předměty jsou naprostými unikáty nevyčíslitelné hodnoty z období gotiky nebo renezance.

Travnatou plochu na Masarykově náměstí v Kroměříži brzy ozdobí bronzová socha s názvem Ležící kukla od sochaře Čestmíra Sušky.
Náměstí v Kroměříži oživí umění, čtvrt tuny vážící Ležící kukla sochaře Sušky

Na kolaudaci čeká také rekonstruovaná Mlýnská brána. Hned poté otevře interaktivní expozice Gardistka. Nový je také prohlídkový okruh Via Magnifica, který návštěvníky provede Obrazárnou, nově otevřenou soukromou kaplí svatého Šebestiána a Manským sálem.

„Určitě potěšíme i nadšence numismatiky, protože kabinet mincí bude v pravidelných obměnách nabízet to nejlepší se sbírky arcibiskupství, která je srovnatelná jen se sbírkou z vatikánských muzeí,“ popsal Prokel. V zámecké Obrazárně je nově instalován Mamlúcký koberec z počátku 16. století.

Lákadlo i pro nejmenší

Audio průvodci nabídnou další informace o výjimečných artefaktech včetně slavných obrazů v čele s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas. Pro děti je připravena interaktivní hra Sen biskupa Karla, která je hravou formou pomocí tabletu seznámí se zajímavostmi a vtáhne je do světa, který poskytuje zábavu a poznání.

Kroměříž čeká letos nabitý program

Město si letos připomene i výročí narození a úmrtí básníka a písničkáře Karla Kryla, a to v rámci Týdne pro Kryla (8.–12. dubna) a v pořadu Dámy hrají Kryla 17. listopadu. Milovníky vážné hudby potěší festival Hudba v zahradách a zámku (13. června až 27. července) a Letní hudební akademie (15.–23. srpna). V programu nechybí ani festival Velká noční hudba (26. července až 4. srpna) a Mezinárodní festival vojenských hudeb (31. srpna až 1. září).

Expozice Karla Kryla v Kroměříži.
Před třiceti lety zemřel básník a písničkář Karel Kryl, rodák z Kroměříže

Návštěvníci Kroměříže se mohou těšit například i na Divadelní festival Ludmily Cápkové (23.–26. května), republikové finále soutěže Dětská porta (31. května až 2. června), Víkend otevřených zahrad (7.–8. června), Vybarvený běh (8. června), Zemědělskou výstavu (15. června), barokní slavnost Hortus Magicus (9.–11. srpna), Dožínky Zlínského kraje (23.–24. srpna), Kroměřížskou rallye (13.–14. září), Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží (27.–29. září) či na Den uniformovaných sborů (5. října). Závěr roku bude na zámku i na Velkém náměstí patřit vánočním programům.