Odborné vyšetření má podle vedení města obstarat Vysoké učení v Brně (VUT), konkrétně odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty.

„Odborníci prověří schopnosti nosných lan přenášet tíhu konstrukce, odeberou vzorky betonu pro první laboratorní analýzy a postarají se o vodotěsné zapravení sondážních vývrtů,“ upřesnil kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Práce včetně vyhodnocení by měly trvat zhruba měsíc a pokud výsledky první etapy budou vyhovující, v plánu je další zkoumání lávky, tentokrát zespodu.

Podle Vlastimila Foltýna z radničního odboru služeb se předpokládá několik kontrolních vývrtů, jejich vodotěsné zapravení a chemické rozbory odebraných vzorků.

„Průzkum pak bude vyhodnocen a rozhodneme o možnosti či nemožnosti otevřít lávku pro veřejnost, nebo v případě potřeby také o tom, za jakých podmínek je možné ji do provedení její rekonstrukce provozovat,“ dodal místostarosta města Marek Šindler.

Náklady na diagnostiku se vyšplhají na téměř šest set tisíc korun, délka prací záleží na klimatických podmínkách, za jakých budou moci odborníci pracovat.

„Práce jinak bohužel nelze příliš urychlit, laboratorní analýzy si vyžádají čas. Prosíme proto obyvatele města o trpělivost. Lávka bude uzavřena ještě nejméně několik měsíců, je to nezbytné pro zajištění bezpečného provozu,“ dodal kroměřížský starosta.

Mimořádnou kontrolu lávky inicioval starosta Kroměříže poté, co se 2. prosince 2017 zřítila už zmíněná lávka v Praze. Tu kroměřížskou už odborníci geodeticky zaměřili a vizuálně prohlédli, dělníci také opravili drobné trhlinky na jejím povrchu.

„Lávka je pravidelně pod dohledem a každoročně probíhají takzvané běžné kontroly, v delších intervalech pak hlavní prohlídky. Tou lávka naposledy prošla v roce 2014, další byla plánována na letošní rok a událost v Praze ji pouze urychlila,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU