Oprava vodovodu na Riegrově náměstí jim kazí tržby, omezení čekají i Bezručův park

„Prodávám vyloženě letní zboží, plavky. Kdy jindy si je mají zákazníci kupovat, když ne teď? Uvítala bych, kdyby se oprava dělala jindy, třeba během září a října,“ povzdechla si v úterý třeba vedoucí tamní prodejny Zdeňka Kolmanová.

Kvůli uzavírce očekává velký pokles tržeb, stejně jako pracovnice obchůdku s dárkovým zbožím Marta Nováková. „Půjde to určitě dolů, s tím počítám,“ potvrdila Nováková. Nezbývá však podle ní nic jiného, než to nějak přečkat.

„Jestli je potřeba vodovod opravit, nelze proti tomu nic namítnout. I když pravda je, že rekonstrukci mohli naplánovat na jindy. Kroměříž je město se spoustou památek, takže sem o prázdninách přijede spousta turistů shánějících se také po dárcích,“ říká odevzdaně Nováková.

Podle Ladislava Lejsala z kroměřížské společnosti Vodovody a kanalizace (VaK), která rekonstrukci naplánovala, prý ale jiný termín oprav nebyl vhodný.

„Kroměříž je především město studentů, letní prázdniny jsou proto ideálním termínem,“ vysvětlil Lejsal.

Apelovat na turistickou sezonu prý podle něj není na místě. „Vrcholem je červen, kdy do města míří nejvíce zájezdů a školních výletů,“ poznamenal Lejsal.

Kompletní uzavírka na náměstí, která potrvá takřka do konce prázdnin, platí jen pro dopravu s výjimkou zásobování. Pěším bude prostranství přístupné, stejně tak cesty ke všem obchodům.

Druhé omezení v Kroměříži platí v Bezručově parku, který prochází mnohamilionovou rekonstrukcí.

„Bude uzavřen do konce srpna. Úpravy zahrnují položení nových chodníků, vybudování fontánky či umělý povrch na dětském hřišti a pod kolotočem,“ řekl Deníku mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.