Původně totiž chtěli pořadatelé obec dokonce ze všech směrů uzavřít pro vjezd auty, ke spokojenosti obyvatel i vedení obce na to ale nakonec nedojde. Vyvstala tím ovšem další potíž: řidiči jedoucí ve směru na Kroměříž teď teoreticky mohou vážně ohrožovat některé závodníky.

„Každý rok chtějí pořadatelé Kvasice odříznout od jakékoliv dopravy. Opět jsme s tím nesouhlasili, všichni, kdo se sem potřebovali dostat, totiž vždycky museli porušit zákaz vjezdu,“ upozornil starosta Kvasic Lubomír Musil.

Pokud by jeho obec opět zůstala odříznutá od okolního světa, byl dokonce připraven hnát celou věc před soud. Hájí prý totiž zájmy obyvatel, kteří se proti pravidelným uzavírkám každoročně bouří.

„O uzavírku všech silnic z Kvasic se snažíme vždy jen proto, aby byl závod bezpečnější,“ namítá ale jeden z pořadatelů závodu Jiří Daněk. Uznává ale, že obec samozřejmě nelze uzavřít bez souhlasu jejího vedení a obyvatel.

Neprůjezdná zůstane silnice z Kvasic na Otrokovice

Úplná uzavírka proto letos neprošla, neprůjezdná zůstane jen silnice z Kvasic ve směru na Otrokovice. Starosti však pořadatelům kvůli tomu dělá bezpečnost závodu. Cestou na Kotojedy budou totiž auta normálně jezdit a mohou tak ohrozit závodníky, kteří mají právě tuto trasu zdolávat na kolech. Točit se navíc triatlonisté budou těsně před nepřehlednou křižovatkou .

„Má se tam pohybovat celý den kolem sto osmdesáti cyklistů, snad na ně řidiči budou brát ohledy. Chápu, že se obyvatelům Kvasic to omezení nelíbí, jeden den v roce by to ale mohli překonat a podpořit tím zdravý životní styl,“ míní Daněk.

Příslovečnou zlatou střední cestou by snad mohly být zákazy vjezdu s výjimkou jen pro obyvatele Kvasic: podle policistů jsou však takové značky k ničemu.

Zákaz vjezdu s doplňkovou tabulkou ztrácí smysl

„Pokud se značka zákaz vjezdu doplní dodatkovou tabulkou Mimo zásobování nebo jí podobnou, téměř každý dokáže najít nějakou tu mezeru v zákoně a místem bez možnosti postihu projet. Zákaz tedy absolutně ztrácí smysl,“ je přesvědčen zástupce kroměřížské dopravní policie Antonín Horák.

Lidé, kterých se netýká ani omezení, ani závod samotný, rozumějí jak argumentům kvasického starosty, tak i pořadatelům.

„Je to těžké, taky by se mi nelíbilo, kdybych se autem nemohla dostat domů. Ale pokud nějakého ze závodníků srazí auto, budou pak mít větší důvod se dohadovat,“ míní například Marie Vysloužilová z Kroměřížska.