V Kroměříži prý s podobnými komplikacemi počítali.

„Bylo jasné, že během víkendu žádné problémy nenastanou. Ale už v pondělí dopoledne nápor motoristů doslova ochromil dopravu v celém městě,“ řekl mluvčí radnice Pavel Zrna.

Do potíží se podle něj dostali řidiči hned na několika místech. Při výjezdu z Kroměříže od Milíčova náměstí na Kojetín se tvořili nepropustné fronty aut.

„Ale zdaleka nejhorší to bylo na sjezdu u křižovatky na Hulín. Vytvořila se kolona přes celý obchvat. Semafory tam nebyly seřízeny na takovou zátěž. Policisté je museli vypnout a dopravu řídit sami,“ popsal dramatickou situaci Zrna.

Klidnou hlavu však neměli ani městští strážníci a dopravní policisté, kteří hlídkovali přímo u opravovaného mostu. „Mnoho řidičů vůbec nerespektovalo dopravní značení a pokoušelo se přes most projíždět,“ uvedla kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Automobilisté se podle ní například vymlouvají, že si značení nevšimli a že o uzavírce neví. „ Prostě to zkoušejí. Zatím jsme postupovali velmi benevolentně a řešili obdobné případy domluvou. Od úterka už ale začneme pokutovat,“ varovala Malenovská.

Značení podle policejní mluvčí není možné přehlédnout. „Vždyť je po celém městě. Prostě musíme počítat s tím, že v dopravní špičce budou v pohotovosti naše hlídky,“ uzavřela.

Vyhrocený stav podle zkušeností kroměřížské radnice nepotrvá celou dobu uzavírky.

„Domníváme se, že to budou tak dva až tři dny, než si lidé zvyknou. Pak čekáme zklidnění,“ míní Pavel Zrna. I přesto vedení města vyzývá řidiče, kteří Kroměříží jen projíždějí, aby se raději městu vyhnuli, a zvolili jinou trasu.

Po mostě se motoristé neprojedou až do 20. listopadu, kdy dělníci dokončí rekonstrukci. Zákaz neplatí pro motorkáře a řidiče vozidel s konstrukční rychlostí do 80 km/h.

Ondřej Holubec