S omezením provozu musejí lidé počítat ještě do konce září, kdy mají být podle plánu veškeré práce hotovy.

„Je možné že pro místní bude od poloviny září uděleno nějaké povolení k průjezdu. Budou už totiž hotové chodníky i obrusná vrstva silnice," řekl Deníku Lubomír Barnet z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), který provádí nad stavbou technický dozor.

Kroměřížská radnice má na starosti financování oprav chodníků a vjezdů k domům a firmám. „ŘSZK pak zaplatí kanalizaci, cestu a stavbu rondelu. Cena se zatím pohybuje na necelých čtyřiadvaceti a půl milionu korun," potvrdil Lubomír Barnet.

Částka se podle něj ještě může zvýšit, pokud přijdou nepředvídané práce, předpoklad už k tomu prý ale není.

Například podle Daniela Buriana, který pracuje jako vedoucí prodeje náhradních dílů ve firmě Ford Autoeden poblíž nově budovaného objezdu, byla oprava už potřeba. Proto třeba pomine i to, že jak on, tak jeho zákazníci se do firmy v těchto dnech hůř dostávají.

„Uzavírka měla být původně jen do konce srpna. Když má člověk denně v takovém prostředí fungovat, už se těší, až bude hotovo. Když nám tedy řekli že se termín oddaluje, moc nás to nepotěšilo," připustil prodejce.

Před týdnem navíc pro firmu složitá situace vyvrcholila: dopředu sice obdrželi harmonogram prací, nikde ale nestálo, že by měli být stoprocentně omezeni v činnosti.

„Pak nám ale řekli den dopředu, že se v pátek na firmu nedostaneme vůbec. Proto jsme byli nuceni zavřít, což samozřejmě způsobilo ztráty na tržbách," upozorňuje Daniel Burian.

Sám ale na druhou stranu přiznává, že práce budou určitě užitečné. „Cesta byla snížená a když byl velký déšť, tak voda tekla právě po ní. Také chyběly chodníky, což bylo například pro děti při cestě ze školy velmi nebezpečné," připouští.

Problémy kotojedská uzavírka způsobila i tamní čerpací stanici. „Nedá se sem projet například z okolních vesnic, takže je hodně poznat úbytek lidí. Myslím se, že k nám teď jezdí zhruba polovina zákazníku," odhadla za obsluhu jedna ze zaměstnankyň.

Pokud se lidé z Kotojed chtějí vydat směrem na Kvasice, musejí nyní uzavírku objet přes Vážany.

„Opravdu mě to obtěžuje. Projevuje se to totiž i tím, že kruhový objezd u hřbitova bývá hodně vytížený. Na druhou stranu jsem ale ráda, že přes Kotojedy nejezdí tolik aut a je tam klid," krčí rameny například Petra Pešová.

Podobně jsou na tom i lidé z okolních obcí. „Pokaždé když tudy jedu, musím čekat na semaforu. Je to pro mě hrozná ztráta času a pak spoustu věcí nestíhám. Navíc mám kvůli tomu ve špatném stavu i kola u auta, od začátku přestavby je to doslova tankodrom. Už aby bylo hotovo," postěžovala si pak Deníku Lucie Nováková z Těšnovic.