„Je to jediný způsob, jak se mohou lidé dostat z tíživé situace nekonečného zadlužování a zabránit následným exekucím veškerého majetku,“ vysvětluje insolvenční správce Lumír Vaculík z Přerova, který má některé z případů kroměřížského regionu ve své kompetenci.

Po schválení žádosti o osobní bankrot čeká na dlužníka buď prodej majetku, nebo pětileté splácení dluhů. Ve druhém případě se jeho příjmy rovnoměrně rozdělují mezi jednotlivé věřitele.

„Všechny žádosti o osobní bankrot jsou volně k nahlédnutí v insolvenčním rejstříku,“ upozorňuje případné věřitele vedoucí kontrolně právního oddělení Úřadu práce v Kroměříži Jindřiška Pavlíková.

Spouštěcím mechanismem pro nekontrolovatelné zadlužování bývá často propuštění z práce. A na Kroměřížsku vzrostla od letošního ledna nezaměstnanost z osmi na více než jedenáct procent.

„Kdybych se dostala do tíživé situace v souvislosti s dluhy, určitě bych se snažila vyhledat odbornou pomoc,“ uvažuje momentálně nezaměstnaná Gabriela Žemlíčková z Chropyně.

Ne všechny žádosti o osobní bankrot však soud schválí. Je nutné, aby byl dlužník schopen splatit minimálně třicet procent všech svých dluhů.

„Lidé, kteří se dostanou do takovýchto potíží, pak velmi ochotně spolupracují. Vědí, že mohou přijít o všechno. Většinou to začíná půjčkou na splátky další půjčky. Pak se kolo zadlužování začne roztáčet naplno,“ varuje Vaculík.

Počet osobních bankrotů stoupá v celém Česku, oproti minulému roku už podle dostupných informací narostl trojnásobně. V červenci zaznamenaly krajské soudy doposud nejvyšší počet žádostí od zavedení příslušného zákona v lednu 2008.

Martin Zavadil