Postupně by se takto mohlo osamostatnit celkem jednadvacet klientů.

„Zjistili jsme míru jejich závislosti na službě a na pomoci druhé osoby. Vytipovaní klienti nepotřebují nepřetržitou péči, proto je plánujeme posunout výše, tedy do služby chráněného bydlení, případně do služby podpory samostatného bydlení,“ uvedla dříve pro Deník ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková

Přesunem se zároveň uvolní kapacita pro služby lidem, kteří nepřetržitou péči nutně potřebují. V uvolněných prostorech Barborky by mohla vzniknout například služba denního stacionáře pro osoby s těžším zdravotním postižením včetně poruch autistického spektra nebo dvě pobytová lůžka odlehčovací služby pro děti.

Podle Dagmar Klučkové mohou mít sociální služby v dohledné době další možnosti bydlení.

„Od července bychom chtěli mít k dispozici další objekt, který využijeme pro chráněné bydlení devíti klientů z Barborky,“ prozradila Klučková. Mělo by jít o pronájem nemovitosti od soukromého vlastníka.

Schválení transformačního plánu umožnilo Sociálním službám města Kroměříže žádat o dotace například na výstavbu chráněného bydlení či na vzdělávání personálu. Transformace potrvá několik let.