Lidé ale mezitím začali sepisovat proti zrušení i přestěhování zařízení petici. „Nechceme, aby se útulek zavřel. Vždyť kam všichni ti psi půjdou? Už tak stačí, že někteří majitelé se jich zbavují jak na běžícím pásu," zlobí se třeba studentka Michaela Nábělová z Kroměříže.

A není sama. „Já doufám, že město dostane rozum a nějak to vyřeší. Takový region nemůže být bez útulku," míní i čtyřiatřicetiletý Ondřej Osman.

Kroměřížská radnice má zatím několik variant, záleží prý na tom, jak se věci vyvinou.

„Byla navržena směna pozemků tak, aby finančně vyšla stejně. To znamená, že množství, které ke směně navrhuje PMS Reality, a množství, které požaduje po městě, je asi ve výši 4, 7 milionu korun," vysvětluje kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Dodává, že co se týče rozlohy pozemků, město dostane mnohem menší část než tu, kterou by firmě PMS Reality nabídlo.

„My tedy v tomto případě získáme útulek Čápka, ale vydáme firmě některé parcely, konkrétně u výstaviště Floria plus ještě v Havlíčkově ulici. V současnosti se jedná o zemědělské pozemky," objasňuje starosta.

Kroměříž má s firmou PMS Reality uzavřenou smlouvu, která končí v srpnu letošního roku.

„Firma nám v současné době tento útulek pronajímá bez finančních požadavků, takže nájem jako takový za útulek neplatíme, hradíme pouze provozní náklady," upozornil Jaroslav Němec.

Provoz útulku podle něj vychází na něco málo přes milion korun za rok, z toho se platí veškeré energie a také mzdy zaměstnanců.

„V podstatě máme teď tři možnosti. Jedna je už výše popsaná směna, další varianta byla, že by město psy někam vozilo, ale od tohoto plánu se v současné době už více méně odstoupilo," líčí kroměřížský starosta.

Třetí a podle všeho momentálně docela pravděpodobnou variantou pak je ta, že radnice najde naprosto nové místo, kde by město vybudovalo zbrusu nový útulek.

„Této problematice se hodně věnuje zejména místostarosta Pavel Motyčka. Podle mých informací jsou aktuálně vytipovány hned dva pozemky. Jeden je bývalý vojenský areál naproti Bílanům a tím dalším by mohl být pozemek u Vážan blízko dnešního agility centra," konstatoval kroměřížský starosta.

Problém je ovšem i v tom, že výstavba nového útulku by město přišla na pět až osm milionů. Záleží také na tom, jestli bude stavět na pozemku, který vlastní, nebo skoupí nový. Jedním z aspektů je samozřejmě i kapacita daného útulku.

V Kroměříži aktuálně koluje petice, kterou iniciovala studentka kroměřížského gymnázia Vendula Brabcová. „Chceme, aby útulek zůstal tam, kde je. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že je díky svojí dlouholeté praxi schopen zajistit starost o opuštěné, zaběhnuté nebo týrané psy s velkou péčí a vysokou kvalitou jak v zájmu zvířat, tak v zájmu občanů města Kroměříže a jeho spádové oblasti," tvrdí studentka.

Petice ale nesouhlasí ani s variantou, že se útulek přestěhuje. „Výstavba by totiž stála několik milionů korun a hlavně se bojíme, že bude útulek na odlehlém místě a tím bude menší možnost chodit pejsky venčit nebo by mohl i klesnout zájem o adopci," vysvětluje Vendula Brabcová.

Petice k podepsání leží na několika pultech kroměřížských zverimexů, ale i u veterinářů nebo v některých restauračních zařízeních: aktuálně se podařilo nasbírat něco přes jeden tisíc podpisů. Organizátoři petice jich ale chtějí odevzdat aspoň tři tisíce.

Daniela Zedníčková