Častěji teď lidé pořizují nemovitosti například k dalšímu pronájmu: tomuto trendu se proto začaly přizpůsobovat i banky a začaly nabízet hypotéky na pronájem, s kterými je možné financovat například nákup činžovního nebo rodinného domu s nebytovými prostory, bytu či rekreačního objektu za účelem pronájmu.

O dost větší zájem o investici do pronájmu zaznamenal například i Patrik Marcián, který pracuje jako team manažer ve společnosti Partners Financial services v Kroměříži disponující také hypotečním centrem.

„Lidé toho opravdu začali využívat. Největší zájem mají o byty dva a tři plus jedna," potvrdil poradce.

Většina bank podle něj nabízí úrok kolem 2,19 procenta, není však ale výjimkou i sazba nižší než 2,09 procenta.

„Rekordně nízký úrok na bydlení se dá totiž sehnat už od 1,69 procenta. Americké hypotéky, z kterých se mohou finanční prostředky využít téměř pro jakékoliv účely, se pak pohybují s úrokem kolem 4,99 procenta," informoval Patrik Marcián.

Naopak finanční poradkyně Květoslava Kusáková z kroměřížské společnosti KZ Finance prý zatím až tak zvýšený zájem o hypotéky na pronájem v regionu nepozoruje. Upozorňuje také na rizika takového finančního záměru.

„Pokud klient počítá se splácením hypotéky z pronájmů, a ty pak nejsou nájemníky hrazeny nebo jsou zrušeny nájemní smlouvy a nemovitost nebude pronajímána vůbec nebo jen zčásti, může se klient dostat do potíží se splácením hypotečního úvěru," vysvětluje poradkyně.

Splátka hypotéky je dnes ale mnohdy nižší než tržní výše nájmu. „Současná doba tak koupi na investici velmi přeje, byt se dá koupit za dobrou cenu. A když chybějí finance na účtu, investor může využít hypotéku. Díky její nízké sazbě vydělá na pronájmu víc peněz a investice se mu rychleji vrátí," míní také Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Je podle něj důležité dát si záležet na výběru nemovitosti a také pořádně rozmyslet, koho chceme pak oslovit s pronájmem.

„Jiné požadavky mají studenti a jiné například rodiny s dětmi. Menší byty obvykle pronajmete rychleji a na kratší dobu, větší naopak. Dobré je také ponechat si prostředky na rekonstrukci staršího bytu, jako je výměna podlah, oken, instalace kuchyňské linky a podobně. Investice se vyplatí, o nemovitost bude totiž větší zájem," dodal Martin Němeček.