Podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara by úroda určitě neměla ohrozit produkci potravin. „Ceny samozřejmě mohou mírně kolísat, ale nebude se jednat o žádný zásadní rozdíl. Jsou ale oblasti, kde byly výnosy velice špatné, například na jižní Moravě, kde je horší půda," upozornil.

U nejobvyklejších plodin, jako je pšenice nebo třeba ječmen, byla podle něj Kroměříž suveréně nejlepší. Oproti loňsku byla úroda slabší jen zhruba o dvě procenta, vloni přitom byly výnosy opravdu vynikající.

„Vzhledem k suchu jsou ty výsledky velice dobré. Myslím, že si Kroměříž zaslouží, aby se krajské dožínky konaly právě tady. Je to prostě úrodná Haná," poznamenal ředitel Agrární komory.

Sucho podle něj obvykle poškodí spíš podzimní plodiny, kukuřici nebo řepu. Tam se proto výnosy očekávají podstatně nižší oproti loňsku, kdy byly naopak rekordní.

S hodnocením souhlasí také předseda Zemědělského podniku Kvasicko Vojtěch Kubík. „U kukuřičného zrna budou výnosy minimálně o dvacet procent nižší. Ovlivnilo to převážně sucho, v blízkosti potoků a tam, kde jsou půdy kvalitní, jsou totiž výnosy víceméně normální," podotkl předseda.

Jinak ale podle něj třeba vlhko udělá zemědělcům větší škodu, než sucho.

„Naroste a nesklidíte, to je horší. Už naši předci říkávali, že dobrému hospodáři sucho bídy nenadělá. A letošní žně probíhaly jako na drátku: porosty krásné, kombajny bez poruch a výnosy vysoké," pochvaluje si Vojtěch Kubík.

Právě Kvasicko je přesto jedním z mála podniků, které mají výnosy nižší, než je průměr: v porovnání s loňskem to dělá výpadek asi 0,7 tuny.

„Příčin je několik. Měli jsme o padesát milimetrů nižší srážky, než průměr okresu, máme tedy trochu problémy s výnosem pšenice," vysvětluje předseda.

Dalším důvodem jsou podle předsedy kvasického družstva agronomické problémy, které nebylo možné realizovat v pravý okamžik, jako včasné zasetí a podobně.

Úspěšné žně zemědělci oslavili před nedávnem na krajských dožínkách v Kroměříži. Nechyběl ani hlavní hospodář, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „V zemědělství pracuje stále méně lidí, ale i přesto to zvládají a tak jako naši předkové dělají tuto práci s láskou," míní.

Kroměřížsko podle něj potvrdilo pověst obilnice kraje Kroměřížsko. Průměrný výnos obilovin v regionu činil 7,82 tuny na hektar a u řepky 3,53 tuny na hektar.

„Dožínky jsou příležitostí poděkovat našim zemědělcům za to, že jsou pole obdělána a úroda sklizena. A na občany bych chtěl apelovat, aby výrobky, které vytvoří naši zemědělci a potravináři, kupovali a podporovali tak náš kraj, naše zemědělce a potravináře," konstatoval hejtman.