„Celý duben bylo sucho, což pro nás znamená výnosový úpadek. Ječmen ani mák nevzešel. Navíc mák jsme museli hodně zaorávat. Takže ve srovnání s loňským rokem si myslíme, že úroda bude spíše podprůměrná,“ postěžoval si předseda Agrární komory Kroměříž Jan Hašek. Konkrétněji škody podle něj zatím vyčíslit nelze. „Na to je teď ještě brzy. Uvidíme později,“ dodal Hašek.
Více informací budou mít zemědělci až po takzvané předžňové poradě. „Ta se koná třicátého června. Zatím ani ještě netuším, kdy u nás žně začnou,“ poznamenal Milan Hebnar z kroměřížské Agrární komory.
Kroměřížsko je podle něj především obilnářským regionem. „Dominuje tu ozimá pšenice, jarní ječmen a v posledních letech také kukuřice na zrno. A těmto plodinám uškodilo sucho na jaře. Obiloviny mají kvůli tomu malý počet klasů,“ upozornil Hebnar.
Na sčítání škod se připravují také menší soukromí zemědělci. „Úroda, i ta moje, bude letos opravdu slabá. V dubnu a květnu spadlo jen deset milimetrů srážek, což plodinám škodí. Chybí jim vláha,“ svěřil se předseda Asociace soukromých zemědělců Ladislav Babušník z Roštína.
Nepříznivá sklizeň by se ale podle něj neměla nikterak odrazit ve zdražení některých potravin.
„Někdy mám pocit, že pekaři už s tím počítají, a mají ceny navýšené záměrně. Ale zdražovat by se nemělo. Ještě jsou totiž zásoby obilí z loňského roku,“ podotkl v pondělí Babušník.
Případného zdražení se někteří lidé neobávají. „Neřeším to. Kdyby se zvedly ceny pečiva, ani by mi to moc nevadilo,“ zhodnotil například Petr Ambrož z Kroměříže.