„Natlučená kolena a modřiny už ani nepočítáme, to je na denním pořádku," povzdechla si maminka.

Děti ve věku sedmnáct, dvanáct a sedm let prý jde jen s těží uhlídat. I když doma upozornění jako – nechoď tam, dávej pozor a rozhlídni se – slyší pořád, sem tam se něco přihodí.

„Naposled jsme byli v nemocnici se zlomeným zápěstím a to jsem byla přímo u toho, když se to stalo. I když má člověk dítě pod dozorem, zranění se někdy neubáníte. Riziko číhá na každém rohu," konstatuje.

Nemocnice řeší obdobná zranění téměř denně. Nejvíc k nim podle statistik dochází během letních prázdnin.

„Nejvíce letních úrazů dětí se týká pádů z koně, z kola či při jízdě na koloběžce. Jednoznačně nejvíce je pak úrazů spojených s jízdou na kolečkových bruslích. Je tedy skutečně nutné, aby děti, ale i dospělí, používaly ochranné pomůcky," upozornila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Velmi často se lékaři setkávají u dětí také s popáleninami. Postiženy mívají zpravidla ruce a nohy. „Tragický případ, který by končil úmrtím dítěte, si naštěstí zdravotníci z posledních let nevybavují," dodala Veronika Klímová.

Podle České pojišťovny je nejrizikovější skupinou mládež ve věku od dvanácti do čtrnácti let. Naopak nejméně zranění si přivodí kojenci do jednoho roku. Nejčastěji k úrazům dochází při volnočasových aktivitách a v domácím prostředí, na pomyslném třetím místě jsou pak zranění při sportu.

„Riziko zranění chlapců je z pohledu našich statistik v porovnání s děvčaty až o polovinu vyšší," upozornila tisková mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Během roku si děti občas přivodí zranění i ve školských zařízeních. Na školních výletech však nejsou tak častá, jak by se mohlo zdát. Daleko horší je prý tělocvik.

„Úrazy se vykytují nejčastěji v hodinách tělesné výchovy a to ani ne při náročných aktivitách. Je vidět, že obratnost dětí se snižuje," konstatovala ředitelka hulínské základní školy Hana Fuksová.

Úraz si děti snadno přivodí také vlastní nepozorností a zlobením o přestávkách. Pravděpodobnost zranění je prý vyšší hlavně u prvňáčků a puberťáků.

„Když přijde dítě do první třídy, chvíli trvá, než se adaptuje, než si zvykne a naučí se režimu. Rizikové je podle mě i období puberty, kdy se mění celková struktura a motorika u člověka," dodala Hana Fuksová.

Modřiny a oděrky na kůži si čas od času přinesou domů i děti z mateřinky. Rizikové nejsou podle ředitelky Lenky Krčové z Holešova ani tak prolézačky, jak obyčejné dovádění s hračkami.

„Na prolézačkách mají děti stanovená pravidla a ty jsou schopna dodržovat. Nejhorší jsou úplně běžné situace, kdy se dítě rozběhne, nedá pozor a do něčeho narazí nebo zakopne," vysvětlila ředitelka Mateřské školky Sluníčko.

Většinou tak úrazy ve školkách končí boulí na čele nebo odřeným kolenem.

„Nejvíc pak řešíme vytahování klíštěte. Výjimečně i drobné ranky na šití, ale jinak jsme tady naštěstí vážnější problém řešit nemuseli," dodala Lenka Krčová