Na nové pracoviště úřadu práce v Kotojedské ulici v Šilhánkově vile dorazila třeba Jana Waldová. Neměla ale sebemenší problém najít ty správné dveře.

„Všechno jsem našla a všechno bylo tak jak vždycky. I ochota pracovnic,“ pochvalovala si žena, která prozradila, že na úřad je zvyklá chodit. Od svých pětadvaceti let je totiž v invalidním důchodu.

O něco méně jistá si byla zhruba sedmdesátiletá žena, která přebíhala od dveří ke dveřím. „Vůbec nevím, jak to bude. Chci požádat o příspěvek na benzin, zatím ale nevím, jestli budu muset znovu žádat každý měsíc,“ krčila bezmocně rameny důchodkyně.

O pár minut později, když vyšla ze dveří opatřených cedulkou Příspěvek na mobilitu, na ní ale byla znát úleva.

„Je to dobré. Dozvěděla jsem se, že stačí požádat jednou ročně. Vypíšu a podám žádost a na celý rok mám vystaráno,“ oddechla si žena a prozradila, že zažádat o příspěvek přijela až z Těšnovic.

Jak celý systém nově funguje, vysvětlila Deníku mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová. „V rámci Kroměřížska stále fungují pracovní úřady v Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem. Stejně jako doposud zabezpečují služby úřadu práce, řeší ale i státní sociální podpory a nově i agendy, které byly od začátku roku převedeny. Jedná se o příspěvek v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením a příspěvek na péči,“ objasnila mluvčí.

Doplnila také, že vedle těchto pracovišť ještě fungují takzvaná dislokovaná v Morkovicích a Koryčanech. Mají zkrácený provoz a k dispozici jsou v pondělí a ve středu.

Určena jsou především pro agendu příspěvků hmotné nouze, dávky pro zdravotně postižené a příspěvek na péči.

K pondělnímu dění na pracovním úřadě Majdyšová dodala, že kromě toho, že se v rámci celého regionu přišlo zaevidovat 169 nových uchazečů o zaměstnání, si pro dávky státní sociální podpory přišlo 92 klientů.

„Co se týká nově převedených agend, v souvislosti s nimi navštívilo úřad 238 klientů. Nejvíce z nich žádalo o příspěvek na mobilitu. Zde totiž došlo k legislativní změně. Je poskytována jinak a žadatel musí podat žádost během ledna. Proto je tento úsek nyní vytíženější,“ uvedla mluvčí.

Hrozí protest lidí se zdravotním postižením

Prozradila ale také, že jisté obavy mají pracovníci ze dneška. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása totiž vyzval všechny své členy, aby se na úřad vypravili v jeden den, a to právě dnes.

Chce tak poukázat na údajnou nesmyslnost reformy a dokázat, že pracovníci nebudou schopni množství žádostí vyřídit.

Mluvčí ale od kroku odrazuje. „Je možné, že spousta lidí bude čekat zbytečně, protože se na všechny jednoduše nedostane. Také prostorové kapacity úřadů jsou omezené a pro nemocné lidi nebo lidi na vozíčku nemusí být čekací doba, která vznikne návalem, příjemná,“ snažila se od protestu odradit Majdyšová.

Zopakovala také, že lidé, kteří chtějí zažádat o příspěvek na mobilitu, na to mají ještě celý leden.

Ačkoli mluvčí hlásí, že první den na úřadě proběhl v klidu, minimálně jeden konflikt v Kroměříži přece jen řešili.

„Byli jsme informováni o tom, že bylo nutné jednoho člověka z budovy vyvést,“ řekl Deníku ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Důkazem toho, že úředníci mají obavy z dalších výtržníků, je i fakt, že zástupci pracovního úřadu požádali strážníky o spolupráci: v budově budou proto jejich hlídky pro jistotu dohlížet na pořádek a klid.