Počet lidí bez práce přitom výrazně klesá. Statistiky uvádějí celorepublikově nejnižší míru nezaměstnanosti za posledních devět let. Jen na Kroměřížsku klesla za poslední půlrok o více než dvě procenta.

Radomíra Hloušková z Úřadu práce v Kroměříži potvrzuje, že pro některá povolání se velmi špatně shánějí zaměstnanci. Uchazečům se například příliš nechce řídit nákladní auta nebo pracovat u soustruhu.

„Zájem není ani o zednické profese, kde uchazeče většinou neuspokojí nízké finanční ohodnocení,“ míní Hloušková.
Přes léto se navíc objevuje klasický sezonní problém, nedostatek číšníků. „Zaměstnavatelé jsou v tomto případě dokonce ochotni slevit ze svých požadavků. Přijmou i lidi mimo obor, jen když mají alespoň nějakou praxi,“ přibližuje zaměstnankyně úřadu práce.

Překážkou bývá nedostatečná praxe, o rekvalifikační kurzy není zájem

Dalšími nedostatkovými profesemi jsou podle ní zámečníci, nástrojáři nebo kuchaři. Potenciální pracovníci se také nehrnou do specializovaných míst, která vyžadují znalost cizích jazyků.

Hodně lidí shánějících práci s úřadem práce nespolupracuje. Dokazuje to minimální zájem o rekvalifikační kurzy.
„Pokud jim takový kurz nabídneme a oni odmítnou, těžko s nimi pak můžeme nějak spolupracovat. Naše vlastní rekvalifikační kurzy jen těžko obsazujeme a také máme problém dodržet minimální počty účastníků do kurzů evropského sociálního fondu,“ posteskne si Hloušková.

Dodává, že mnoho lidí brzdí zdravotní omezení nebo mateřská dovolená. „Někteří už mají rozjednané jiné zaměstnání, někteří si zase raději přivydělávají na brigádách,“ doplňuje zaměstnankyně, která má na starosti trh práce.

Chyba však nemusí být jen na straně uchazečů. Zaměstnavatelé se totiž ani moc nesnaží zájemce o práci motivovat. „Že by jim nabízeli třeba víc dovolené nebo proplacení jízdného, to se říct nedá,“ uvažuje Hloušková.

Zkušenosti s jednáním na pracovním úřadě má i dvaadvacetiletý Antonín Filák ze Zahnašovic.
„Do dotazníku jsem napsal, že chci dělat administrativní činnost. Nakonec jsem ale o práci nejevil zájem, protože jsem chtěl odjet do zahraničí, a tak mě vyřadili z evidence. Ale myslím, že kdybych o to usiloval, určitě by mi nějaké zaměstnání zařídili,“ domnívá se Filák, který po prázdninách nastupuje na vysokou školu.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE