Ekonomická situace nutí firmy spíše propouštět než nabírat a zaměstnavatelé většinou sahají po zkušených uchazečích.

Mladým lidem chybí praxe. A tak, přestože jsou na tom absolventi s praktickými zkušenostmi lépe než před pěti lety, znatelně větší úspěch při hledání práce však nemají.

Zaučení stojí zaměstnavatele příliš času a energie. Někteří mají navíc zkušenost s tím, že jakmile je zaučí a potřebnou praxi jim poskytnou, odejdou za lepším. Situace není ve Zlínském kraji příznivá. Absolventů jsou mezi nezaměstnanými zhruba čtyři procenta. Ti, kteří nemají štěstí, jsou za této situace nuceni vzít práci, která neodpovídá jejich kvalifikaci.

Tomu se snaží předejít krajský úřad práce a připravuje plán, jak situaci změnit. Pracují na projektu, který mladým lidem zajistí potřebnou praxi.

Firmám pošlou finanční injekce

Spočívá v tom, že úřad práce bude zaměstnavatelům po dobu čtyř měsíců posílat finanční injekce s tím, že se budou absolventům věnovat. Bude se jednat zhruba o částku šest tisíc korun, která poslouží jako příspěvek na mzdové náklady.

Projekt se týká absolventů různých oborů i různých úrovní vzdělání. „Naší podmínkou je, aby šlo o praxi ve vystudovaném oboru," uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Podle některých odborníků jsou přitom absolventi ideální pracovní silou. Mají menší nároky, jsou bez závazků a tvární, takže si je zaměstnavatelé mohou vychovat, což je dalším účelem projektu. „Jde nám o to, aby absolventi ve firmách už zůstali a nevrátili se zpět do evidence úřadu práce. Ve většině případů tomu tak je, a pokud se absolvent vrátí, tak alespoň s praxí," dodala Majdyšová.

V zahraničí už je vychovávání budoucích zaměstnanců samozřejmostí. Řada českých firem tento názor bohužel stále nesdílí.

Východiskem je začít na své kariéře pracovat dříve než po maturitě nebo promoci. Ideální je shánět si praxi už v prvním ročníku, během školního roku nebo o prázdninách. „Hodně mladých lidí se do evidence úřadu práce ani nedostane, jelikož si své uplatnění najdou ještě před koncem studia," doplnila Majdyšová.

Situace není bezvýchodná. Důležité je na sobě neustále pracovat a využít co nejvíce dostupných možností. Počítají se stáže, kurzy či školení. Hlavní je nenechat se odradit. (hoh)