„Potvrzuje se, že lidé, kteří k nám přišli z Ukrajiny, nepřišli vysávat náš sociální systém či parazitovat na druhých. Utekli před válečnými hrůzami. Většinou jde o skromné lidi, kteří si sami o nic neřeknou, kteří se chtějí o sebe a své blízké postarat a kteří mají zájem o práci. Je naší povinností jim pomáhat,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Uprchlíci z Ukrajiny, v drtivé většině ženy, nastoupili do několika kroměřížských firem.

„Zastávají dělnické profese, kde není překážkou jazyková bariéra,“ popsal vedoucí radničního odboru zdravotnictví a sociálních věcí Radovan Klabal.

Město uprchlíkům se zprostředkováním zaměstnání pomáhá. „Cítíme, že o to mají zájem a že jsou za pomoc vděční. Šanci najít práci mají téměř všichni, možná jen s výjimkou maminek nejmenších dětí,“ doplnil Klabal.

Ubytování na internátě

Radnice momentálně zajišťuje ubytování pro více než stovku lidí z Ukrajiny, a to v prostorách Střední školy hotelové a služeb Kroměříž, které si město po dohodě se Zlínským krajem pronajímá, a v několika městských bytech.

„V prvních dnech po příjezdu do Kroměříže zajišťujeme uprchlíkům také potravinovou pomoc a drogistické potřeby z potravinové banky. Poté, co si uprchlíci vyřídí víza a podporu v hmotné nouzi, musejí se již stravovat z prostředků, které jim poskytne stát. S registrací v centru pro uprchlíky a na úřadu práce jim samozřejmě pomáháme také,“ dodal Němec.

Zastupitelé v úterý vyčlenili na zajištění ubytování a základních potřeb lidí prchajících z Ukrajiny dva miliony korun.

Průmyslová zóna Holešov. Ilustrační foto
Tábor pro uprchlíky z Ukrajiny? Není to pravda, zní z průmyslové zóny v Holešově

V Kroměříži je 200 uprchlíků

Podle Klabala se někteří uprchlíci už z prostor Střední školy hotelové a služeb vystěhovali.

„Míří z České republiky jinam, dál do okolních států,“ přiblížil Klabal. V Kroměříži se tak aktuálně podle dostupných informací nachází celkem zhruba dvě stovky uprchlíků z Ukrajiny. Asi polovině zajišťuje ubytování město, zbylým jiné subjekty nebo občané.

Infolinka či facebooková skupina

Město Ukrajinu podpořilo nejprve symbolicky vyvěšením ukrajinské vlajky na budově radnice. Poté začalo zajišťovat zmíněné ubytování pro uprchlíky a sbírku potravin a drogerie. Radnice také zřídila informační linku +420 720 066 434, na které se lidé utíkající z válkou sužované Ukrajiny dozví, kde se ubytovat a kam se obrátit s prosbou o zajištění základních životních potřeb. Na lince se uprchlíci domluví ukrajinsky, obsluhují ji totiž osoby pocházející z Ukrajiny. Pro komunikaci uprchlíkům slouží také na Facebooku založená skupina.

Informace i v ukrajinštině

Radnice také na různých místech Kroměříže rozmístila letáky s informacemi o pomoci, které jsou také psány v ukrajinštině. V polovině března vedení města zorganizovalo v sále Domu kultury v Kroměříži setkání s občany Ukrajiny, kteří zde mohli získat informace ohledně bydlení, materiální pomoci, lékařské péče, zajištění dopravy do registračního centra pro uprchlíky ve Zlíně a podobně. Město pomáhá také se zajištěním školní docházky.

„V kroměřížských základních školách je míst dostatek. Nyní máme do výuky zařazeno asi 15 ukrajinských dětí, a to ve čtyřech školách,“ přiblížila místostarostka Daniela Hebnarová.

V budově Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy v Kroměříži je od pondělí 21. března dětské adaptační centrum pro předškoláky z Ukrajiny.
Děti z Ukrajiny si užívají her a radostí v adaptační dětské skupině v Kroměříži

Město také spolu s partnery zajišťuje výuku češtiny pro Ukrajince, která kromě škol probíhá například v prostorách Knihovny Kroměřížska.

Pro menší děti do šesti let vznikají takzvané adaptační skupiny, jedna z nich například v prostorách Střediska pro volný čas dětí a mládeže Šipka. Adaptační skupinu zřídila také Vyšší odborná škola pedagogická a sociální a Střední pedagogická škola Kroměříž. Program pro volný čas ukrajinských dětí chystají i jiné subjekty, například kroměřížský Sokol. Kino Nadsklepí zase ukrajinským dětem promítá zdarma filmy s ukrajinským dabingem.